Vodafone Türkiye yetkilisi “5G” konusunda açıklamalar yaptı

23.05.2023
7
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Vodafone Türkiye yetkilisi “5G” konusunda açıklamalar yaptı

Vodafone Türkiye yetkilisi merakla beklenen Türkiye ’nin “5G” serüveni mevzusunda açıklamalar yaptı, bazı tarihler aktardı.

Türkiye ’de 5G mevzusunda geçtiğimiz aylarda ilk adım atılmış, üç büyük GSM cerrahı Turkcell, Türk Telekom ile Vodafone ve Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu‘nun katıldığı İstanbul Havalimanı içerisinde tertip edilen tanıtım merasimiyle, 5G ağı Türkiye ’de ilk kez herkese sarih olarak hizmete sunulmuştu. 5G yardımlı uslu telefonlara sahip kişilerin Türkiye ’de şu an satılan yardımlı modeller var İstanbul Havalimanı içerisindeki belirli yerlerde deneyebileceği 5G teknolojisi, 4G ’ye oranla çok daha yüksek sürat sunuyor ve uygun koşullarda büyük oranda daha düşük gecikmeyle çalışıyor. 

5G ağının tüm Türkiye ’de ne zaman etkin edileceği hali hazırda spesifik olarak belli olmuş değil. Bu mevzuda geçtiğimiz sene Eriştirme ve Altyapı Bakan Takviyecisi Ömer Fatih Sayan konuşmuştu. Sayan, 2022 senesinde 5G frekans ihalesini bitirmeyi, 2023 senesinde de ilk sinyali yurttaşların hizmetine sunmayı amaçladıklarını aktarmıştı.

Bu mevzuda Vodafone Türkiye İcra Heyeti Başkan Takviyecisi Hasan Süel ise “Sayın Bakanımız, 5G ihalesinin 2023 ’te reelleştirileceğini kamuoyu ve sektörle paylaştı. Bu haberden büyük mutluluk duyduk ve hazırlıklarımıza başladık. Yakın zamanda zorunlu çalışmaların bitirilerek ihalenin net takviminin ve ayrıntılarının açıklanacağını düşünüyoruz, net tarihi coşkuyla bilave ediyoruz” açıklamasını yaptı. Süreç hali hazırda net değil ancak 5G ağının Türkiye ’deki geniş çaplı kullanımı 2024 senesinden evvel başlamayabilir. Hatta bütün kullanım için 2025 senesinin bilave edilmesi de gerekebilir.

Hasan Süel, Türkiye ’nin 5G ağı hakkında başka açıklamalarda da bulundu. HaberTürk ’te yer alan bu açıklamalara göre Türkiye ’de 5G teknolojisini geciktirmek için rastgele bir neden göremediklerini belirten Hasan Süel, 2023 senesinde reelleştirilecek olan genel tercihler ve Cumhurbaşkanlığı tercihlerinin 5G sürecini etkileyip etkilemeyeceği alakalı bir suale şu cevabı verdi:

“Dünya genelinde yeni nesil teknolojilere geçiş mevzusunda bir yarış yaşanıyor. Türkiye de bu yarışta yerini almalı ve 5G ’de lider ülkeler arasına girmeli. Allahın İzniyle yakın zamanda bizde de ihale takvimi açıklanır. Bu teknoloji üst ligi, Türkiye ’nin bu ligde yer almasını bilave etmek için bir sebebinin olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Başka bir takvime göre teknolojiyi geciktirmemek gerekli. Bazı ekonomik göstergeler düzelecek diye 5G ’yi geciktirmemek gerekir diye düşünüyoruz. 5G ’nin 1 sene gecikmesi 120 milyar TL ’lik ekonomik bereketten yoksun kalmak demek.”

Deloitte ile birlikte hazırladıkları “Yeni Nesil Bağlantının Eforu: 5G Teknolojisinin Türkiye İçin Ekonomik ve Sosyal Bereketleri” raporunda yer alan neticelere de dikkat toplayan Süel, şu balakaları verdi:

“Araştırmamıza göre, cerrahların 5G ihalesinin ardından 5 senelik süreçte yapacağı yatırım ve hizmet tüketmeleri neticeyi oluşacak GSYH tesiri 21 milyar TL olacak ve 25 bin şahsiyet ek istihdam sağlanacak. Türkiye ’de 5G teknolojileri ile sağlanan üretkenlik ve ekonomik etkinlik çoğalışı ile 15 senelik teknolojik döngüde 1 trilyon TL ’nin üzerinde kazanç çoğalışı oluşacağı hipotez ediliyor.

Muhtelif sektörlerde yaşanacak bu kazanç çoğalışı ile ülkemiz GSYİH ’sinde 479 milyar TL ’lik çoğalış hakikatleşmesi bilave ediliyor. 5G ’den en çok yararlanacak sektörler yapım, toptan ticaret ve perakende, erişim ve depolama, balaka ve irtibat olacak. 5G ’nin 1 sene gecikmesi 120 milyar TL ’lik ekonomik bereketten yoksun kalmak anlamına geliyor. Bu neticeler gösteriyor ki 5G ’nin ülkemizde bir an evvel yaşama geçirilerek, özellikle sektörlerde yaratacağı bereketlilik çoğalışı ile ekonomik büyümeye katkısından yararlanmak gerekiyor.”

5G ’ye geçişin önceliklendirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Hasan Süel, 5G ’ye geçmek için 5 mazereti ise şöyle sıraladı:

“Bcerahatçisi, daha süratli, nitelikli, yüksek kapasiteli ve güçlü bir altyapıya kavuşacağız. İkincisi, uslu yatırım yapmış olacağız; daha düşük maliyetle daha yüksek tesir yaratacağız, yeni nesil bir teknolojiye geçerek ülkemizi bir üst lige taşıyacağız.

Üçüncüsü, sanayide bereketlilik ve hizmette yenilik sağlarken, yeni iş modellerinin oluşmasını olası kılacağız. Dördüncüsü, sıhhatten eğitime tüm kamu hizmetlerinde dijital mutasyon süratlenecek ve çoğalacak. Beşincisi, 5G ’nin ekonomik büyümeye ve ülkemizin rekabet gücünün çoğalmasına ehemmiyetli tesiri olacak.”

Vodafone Türkiye ve 5G açıklamaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.