Amazon, Türkiye ’deki ilk lojistik üssünü resmen açtı

24.05.2023
20
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Amazon, Türkiye ’deki ilk lojistik üssünü resmen açtı

Dünyanın en büyük alışveriş şirketlerinden Amazon, geçtiğimiz aylarda Türkiye ’de büyük bir yatırım yapacağını duyurmuştu.

Türkiye ’de uzun zamandır yer alan ve Türkiye ’ye büyük umursadıklarını sık sık dile getiren Amazon, bütün 100 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye ’de bir lojistik üssü açtı. İşletme, dolaysız olarak Tuzla ’da kurulan bu Amazon Lojistik Üssü için mühendislik, insan kaynakları, muhasebe, işlem ve balaka operasyon IT gibi merkez işlevleri için çok ciddi rakamda personel arayışına girmişti. Merkez için bugün çok rakamda şahıs ile büyük bir işlem başladı. Söylendiği kadarıyla kurulan lojistik üssü ile şirket bir senede bini aşkın yeni istihdam yaratmayı hedefliyor.

Mevzu hakkında Amazon Harekâtları Türkiye Genel Müdürü, Hakan Karadoğan, “Bugün Türkiye ’deki ilk lojistik üssümüzü açtığımızı duyurmaktan mutluluk dinliyorum. Mühendisler ve Bilişim Teknolojileri uzmanlarından mahsullerin seçilmesi, depolanması ve sevk edilmesinden mesul takımlara kadar birçok rol için iş imkânı sağlayacak yeni lojistik üssümüz ile bir senede bini aşkın yeni istihdam yaratacağız. Çalışanlarımız rekabetçi ücretler ile çalışma imkânı bulacaklar,” dedi.

Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott ise “Bugün Türkiye ’deki ilk lojistik üssümüzü açmanın coşkusunu yaşıyoruz. Son teknolojilerle donatılmış yeni lojistik üssümüz, Amazon.com.tr üzerinden satış yapan ve rakamları son bir senede yüzde 50 oranında artan KOBİ ’leri Amazon Lojistik hizmetlerimizle işlerini daha da büyütmeleri için destekleme mevzusunda bize ehemmiyetli katkılar sağlayacak. Lojistik üssümüze ve satış ortaklarımıza yaptığımız bu yatırımlar, aynı zamanda, Türkiye ’ye olan bağlılığımızın da bir göstergesi,” dedi.

Mevzu geçtiğimiz aylarda ilk gündeme geldiğinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, “Hep vurguladığımız gibi güçlü, dayanıklı ve süratli büyüyen ekonomisiyle Türkiye, eşsiz stratejik konumu, imal kabiliyetleri, geniş maharet havuzu, lojistik altyapısı ve liberal yatırım civarı gibi avantajları sayesinde beynelmilel yatırımcıların odağında.

Sahip olduğumuz bu değer teklifi ile, Ar-Ge, tasarım, imal, lojistik, eğitim ve idare gibi birçok alanda beynelmilel yatırımcıların faaliyetleri için bölgesel bir merkez olma özelliği taşıyoruz.

Amazon ’un Türkiye ’deki ilk lojistik üssü olacak, sürdürülebilirlik ve yeşil mutasyonu önceliklendiren ve istihdam oluşturan yatırım kararı da bu söylemlerimizin somut bir misali oldu. Bu yatırım, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde kesintisiz büyüyen lojistik altyapımızın son senelerde büyük ivme kat eden e-ticaret sektörümüzün iç pazarda ve ihracat pazarlarında daha da kuvvetlenmesi için oldukça ehemmiyetli.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu olarak sürecin en başından beri takip ettiğimiz ve Amazon ekibi ile hem sahada hem de bürokratik süreçlerde yakından çalışarak destek olduğumuz bu yatırım kararını bugün kamuoyu ile paylaşmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Ülkemize güvenip yatırım yapan Amazon ekibine şükranlarımızı sunuyoruz,” demişti.

Geçtiğimiz aylarda Amazon Avrupa Harekâtlardan Mesul Başkan Destekçisi Stefano Perego ise mevzu hakkında “Türkiye ’deki ilk lojistik üssümüzün açılışını İstanbul ’da yapmanın mutluluğunu yaşarken, bu vesileyle Türkiye ’ye olan güvenimizin de altını çizmek istiyoruz. Tatmin edici fiyat ve yan haklar ile çağdaş ve tehlikesiz bir çalışma civarı sunarak ilk yılımızda yaratacağımız bini aşkın yeni iş fırsatı için son derece coşkuluyuz,” açıklamasında bulunuyor.

Amazon yatırım yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı tuhaf projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.