“Starlink sinyalleri GPS seçeneği olarak kullanılabilir”

27.11.2022
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
“Starlink sinyalleri GPS seçeneği olarak kullanılabilir”

Bu açıklamanın artta Teksas Üniversitesi tahlilcileri bulunuyor. SpaceX Starlink sistemi gün geçtikçe büyüyor.

Şu an pespaye dünya yörüngesinde SpaceX ’in Falcon 9 kalkışları ile yolladığı 3 binden fazla Starlink uydusu bulunuyor. Bu uydular ile 40 ’tan fazla ülkeye uzaydan internet sunuluyor. İşte bu uydular ve yaydıkları sinyaller, hakikat anlamda bir GPS seçeneği ortaya koyuyor. Todd Humphreys önderliğinde görev yapan Teksas Üniversitesi tahlilcileri, iki senelik bir çalışma sonrasında Starlink için yayılan sinyaller üzerinden bir seçenek küresel konumlandırma sistemi kurulabileceğini gözler önüne serdi.

Başta SpaceX ’in de destek verdiği ancak daha sonra bıraktığı proje, uzaydan internet sinyallerinin konumlandırma ya da başka bir deyişle navigasyon mevzusunda alıngan çalışabildiğini ortaya koyuyor. Araştırma ekibi tarafından özel modifiyeler ve tersine mühendislik adımları ile kurulan sistemin, şimdilik GPS kadar alıngan olmadığı Bütün 30 metrelik sapmalar olabiliyor belirtiliyor.

Bu mevzuda bir açıklama yapan çalışmanın başındaki ad Todd Humphreys, şayet SpaceX bu mevzuda iş birliği yapmayı seçerse, altyapı için basit yazılım aktüellemeleri asıllaştırırsa ve senkronizasyon sinyallerine kodlanmış ek bilgiler sağlarsa, konum doğruluğunun bir metreden daha aza çekilebileceğini belirtiyor.

Starlink bundan evvel uçak odaklı adımla ses getirmişti. Kaçıranlar olabilir ancak SpaceX Starlink hizmeti yalnızca karada sabit olarak çalışması için planlanmıyor. SpaceX, sistemin vasıtalara / uçaklara / gemilere getirilmesi için de çalışıyor. Burada en çok dikkat toplayanlardan birisi uçaklar oluyor ve bu mevzuda resmi adım geçtiğimiz hafta Starlink Aviation ismi altında atıldı.

Yapılan açıklamaya göre “Aero Terminal” ile donatılan uçaklar, önümüzdeki sene semanda bütün 350 Mbps internet ulaşımına kavuşacak. Bu yüksek süratli internet sayesinde bireyler uçarken şimdiden çok daha değişik ihtimallere kavuşabilecek.

SpaceX bu mevzuda uzun zamandır çalışıyor. Geçtiğimiz ay SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları işletmesinin uçaklarda uzaydan internet sunma özelinde faal testler asıllaştırdığı açıklanmıştı. Daha sonra ise SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli uyuşma imza atıldığı duyurulmuştu. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık yapılmıştı.

SpaceX Starlink detayları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.