Polestar 3 sürücüsünü devamlı olarak gözlemleyecek

17.12.2022
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Polestar 3 sürücüsünü devamlı olarak gözlemleyecek

Volvo temelli Polestar 3 otomobil modeli sürücüsünü devamlı olarak gözlemleyecek. Peki bu makûs bir şey mi? Bunun cevabı hayır.

Volvo ile bağlantılı elektrikli otomobil markası Polestar, az rakamda da olsa çok dikkat toplayan taşıtlara imza atıyor. Gündemimize en son bir ortaklık ile doğan elektrikli motosiklet ve geliştirme evresine alınan elektrikli bisiklet büyümeleri ile gelen işletme, bu sefer hayat kurtarabilecek bir güvenlik teknolojisini benimseyecek olmasıyla ses getiriyor. İsveç merkezli Smart Eye şirketinden gelen ve Polestar 3 içerisinde yer alacağı aktarılan teknoloji, dolaysız olarak sürücü takibine odaklanıyor. Polestar, kullanacakları bu sürücü izleme sisteminin sürücüyü dönük iki kapalı devre Görüntü yalnızca vasıta içinde kalıyor kameraya sahip olduğunu söylüyor.

Bu kameralar aktarıldığı kadarıyla yolculuk sırasında devamlı olarak sürücünün kafa, göz ve göz kapağı hareketlerini izliyor. Smart Eye ’ın yazılımından gelen bilgiler otomobilin Nvidia tarafından üretilen merkezi bilgisayarına sevk edilerek inceleme ediliyor ve böylelikle sürücünün uykulu, dikkatinin dağınık veya başka bir biçimde sürüşe noksan olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bu sistem misalin direksiyon başında yatmaya başlayan sürücüyü sesli olarak uyarabiliyor, lüzumlu geri bildirim gelmediği zaman taşıtı büyük kazaları önlemek ismine otomatik olarak durdurabiliyor. Smart Eye imzalı güvenlik sistemleri hali hazırda bazı başka otomobil şirketleri tarafından da kullanılıyor.

Polestar CEO ’su Thomas Ingenlath, yaptığı basın açıklamasında, “Bu teknoloji ölümcül kazaların arttaki ana sebeplerden bazılarını ele alıyor. Sistem sürücünün dikkatini yola yine odaklamasını sağlayarak hayat kurtarmaya destekçi olabilir ve sürücünü bunu yapmadığında ya da yapamadığında önleyici eylem Otomatik durdurma başlatabilir” dedi.

Volvo, otomobil dünyasının güvenlik mevzusuna en çok umursayan adı konumunda bulunuyor ve firma bunu Polestar özelinde de değiştirmeyerek memnun ediyor.

Polestar 3 yanında bu da alakanızı çekebilir: GMC imzalı adaleli elektrikli bisiklet HUMMER EV

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.