WhatsApp, bir özelliği kaldırırken yenilerini karşımıza çıkardı

18.01.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
WhatsApp, bir özelliği kaldırırken yenilerini karşımıza çıkardı

WhatsApp, sürekli olarak büyüyen ve değişen bir platform konumunda. Misalin bir özellik gitti ancak çok daha fazlası geliyor.

WhatsApp bir kere görüntülendikten sonra kaybolan medyalar altyapısını masaüstü ve web için kapattıklarını duyurdu. Bunun arkasında dolaysız olarak saklılık yer alıyor zira şirket dosyaları masaüstünde mobilde olduğu gibi gözetemiyor. Bu mevzuda şu aktarılıyor: “Artık WhatsApp Web ve Masaüstü kullanıcıları, bir kere görüntülendikten sonra kaybolan medyalar yollayamayacak ve alamayacak.

Bu farklılık, bir kere görüntülendikten sonra kaybolan mesajlarda ekran görüntüsü almayı yasaklama özelliğinin kullanıma sunulmasını desteklemek için yapılacak. Bu tarihten itibaren, bir kere görüntülendikten sonra kaybolan medyalar yollamak veya almak için mobil makinenizi kullanmanız gerekecek.”

Dediğimiz gibi bir özellik gitti ancak başkaları yolda. Misalin şirket profil resmi yerine yerleşik olarak Avatar ayarlama sistemini test etmeye devam ediyor. Aynı zamanda işletme içeriklerin Yazı, resim, video vb. kendisine özel bir açıklama ile başkalarına aktarılması / iletilmesi imkânı için de çalışıyor. Meta işletmeyi uzun zamandır mesaj tertip etme altyapısını da geliştiriyor.

En son beta sürümlerinde yer alan bu özellik devreye girdiği zaman atılan bir WhatsApp mesajı üzerinde farklılık yapılabilecek. Böylece küçük kusurlar süratlice çözülebilecek. Şirket ayrıca şahısların kendilerine mesaj atabilmesi ve gruplarda profil resimlerinin görünmesi için de çalışıyor. Bazı basit sayılacak özelliğin hali hazırda beklenmesi gerçekten çok eksantrik görünüyor.

Bu arada bugün sohbet içi anketler oluşturma, 32 bireyle görüntülü arama ve 1024 ’e kadar kullanıcıya ev sahipliği yapabilen gruplar gibi özellikler de geldi. Aynı zamanda ayrıntıları burada yer alan Topluluklar özelliği de bugün itibarıyla belirli pazarlarda kullanıma sunuldu.

WhatsApp, kısa süre evvel de Bir Kere Görüntülenen Mesajlar için Ekran Görüntüsü Alınmasını Yasaklama özelliğini devreye almıştı. Şirket bu özelliği şöyle belirlemişti: “Bir Kere Görüntüle özelliği, kalıcı bir dijital kayda gereksinim dinlemeyen resimleri veya medyayı paylaşmak için son derecede popüler bir yöntem. Şimdi, daha fazla koruma sunmak için Bir Kere Görüntülenen mesajlarda ekran görüntüsü alınmasını yasaklama özelliğini etkinleştiriyoruz.

Bu sayede bir kere görüntüle özelliği üzerinden sevk edilen medyaların ekran görüntüsü olağan olarak alınamayacak, aynı zamanda video formatındaki ekran görüntü kaydına da izin verilmeyecek. Bu altyapı yararlı bir ekstra güvenlik tabakayı getiriyor ancak elbette yüzde 100 koruma sağlamıyor. Zira isteyenler hali hazırda başka bir makine kullanarak Telefon, tablet, kamera gibi ekrandaki görüntünün resmini çekebilir veya video kaydını alabilir.

WhatsApp ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan mucizevi televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.