Elektrikli kamyon Tesla Semi için yeni yapım amacı paylaşıldı

15.12.2022
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Elektrikli kamyon Tesla Semi için yeni yapım amacı paylaşıldı

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi kısa süre evvel yollara çıkarılmak ismine yapıma alınmıştı.

Kara taşımacılığının yeni yarıyılını oluşturan ve elektriğin eforu ile torkunu sonuna kadar yola aktaran Tesla Semi, Elon Musk tarafından yapılan açıklama üzerinden bildiğimiz kadarıyla ekim ayında yapıma alınmaya başlandı. 1 Aralık itibarıyla yapımdan çıkacak ilk misallerinin öncelikle Pepsi işletmesına sevk edileceği aktarılan Semi ’den, 2022 bitmeden 100 adet üretilmesi hedefleniyor. Bu balaka dolaysız olarak Tesla idare heyetinde yer alan Robin Denholm ’dan geliyor. Kısa süre içerisinde 100 değişik Semi yapımı şirket için iyi sayılıyor.

Vasıta, Elon Musk ’ın geçmiş tarihli açıklamasına göre 2024 senesinde ciddi bir yapım kapasitesine erişecek. Şayet tasarılarda bir farklılık olmazsa işletme 2024 itibarıyla senede 50 bin adet Semi üretmek istiyor. Daha evvel senelik 250 adet Semi için tasarılar yapan Tesla, bu sayı çok az olduğu için yapım kapasitesini artırma özelinde yeni çalışmalar reelleştirmiş vaziyette. 2024 senesinde bile yapımdan çıkacak her Semi ’yi anında satacak gibi görünen Tesla, vasıtayı spesifik olarak ABD ’de üretiyor.

Araca büyük bir arz bulunuyor zira elektrikli kamyon performans kadar erim konusunda çok iddialı geliyor. Teknik olarak yeni balakalar üzerinden detaylandırmak ismine dev vasıta arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız üç değişik motordan efor alıyor Daha evvel dört model var sınıyordu ve boş haliyle 0 ’dan 100 kilometre/s sürate sadece 5 saniyede çıkabiliyor.

Yük altında 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 20 saniyede çıkabilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basma gereksinimini neredeyse ortadan kaldırıyor. Modelin 480 kilometre ve 800 kilometre kadar takribî erim sunacak iki değişik batarya koliyi bulunuyor. Ancak şirket erimi 1.000 kilometre seviyesine taşıyacak değişik bir seçenek de geliştiriyor.

Üç senede bütün 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen elektrikli kamyon Semi, geçtiğimiz ay yapılan aktüelleme kapsamında yeni bir video da kazanmıştı. Bu sayfanın en üstünde izleyebileceğiniz balakasayar civarında hazırlanmış çok kısa videoda, taşıtın kokpit bvefatı gözler önüne seriliyor. Yaşam alanında sürücüyü merkeze alan Semi, iki değişik ekrana sahip ve bu ekranlar ile sıradan aynalara dayanakçı olması açısından kameradan gelen yan görüntüleri de veriyor.

Elektrikli kamyon Tesla Semi yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.