Elon Musk duyurdu: Twitter için bir içerik denetleme konseyi kurulacak

27.04.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Elon Musk duyurdu: Twitter için bir içerik denetleme konseyi kurulacak

Sosyal medyanın şahsiyet limitli platformu Twitter, bugün Elon Musk tarafından satın alınması sonrası gündemden düşmüyor.

Elon Musk, Twitter platformunu satın aldıktan hemen sonra birçok hesabın manisini kaldıracak iddası gündeme gelmişti. Ancak bu şimdilik söz mevzusu olmayacak. Bu mevzuda seri etmek istemeyen Musk, 111 milyona sahip Twitter hesabından şu açıklamayı paylaştı: “Twitter, muhtelif bakış açılarına sahip bir içerik sorgulama konseyi oluşturacak. Bu konsey bir araya gelmeden evvel hiçbir ehemmiyetli içerik kararı alınmayacak veya yasaklı bir hesabın daha önceki vaziyetine döndürülmesi başka bir deyişle manisinin kaldırılması reelleştirilmeyecek.” 

Bu yerinde bir karar zira platform daha şimdiden ırkçıların / makûs paylaşımlar yapan şahısların çoğalışına sahne olmaya başlamış vaziyette. Daha yeni kumpas oturmadan ciddi içeriksel kararlar alınması ve özellikle de manili hesaplardaki maninin kaldırılması daha da büyük meseleler ortaya çıkaracaktır.

Elon Musk, kısa zaman evvel “para için değil, insanlığa dayanak etmek için Twitter ’ı aldım” demiş ve bunun üstüne birçok işten çıkarmaya başlamıştı. Kaçıranlar için Musk, işletmeyi satın aldıktan hemen sonra ilk iş olarak Jack Dorsey ’in yerine Twitter ’ın CEO ’luk misyonunu üstlenen Parag Agrawal‘ı kovdu.

Aynı zamanda firmanın CFO ’su Ned Segal için de kapının yolu gösterildi. Buna ek olarak firmanın siyaset şefi Vijaya Gadde, genel danışman Sean Edgett ve baş alıcı mesulü Sarah Personette de kovulan ehemmiyetli adlar arasında yer alıyordu.

Twitter will be forming a content moderation council with widely diverse viewpoints.

No major content decisions or account reinstatements will happen before that council convenes.

— Elon Musk @elonmusk October 28, 2022

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.