Uber, 18 yaşındaki bir genç tarafından hack ’lendi

22.02.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Uber, 18 yaşındaki bir genç tarafından hack ’lendi

Uygulama tabanlı erişim işletmeyi Uber, bugün tuhaf bir hack hadiseyi ile gündemde yer alıyor. Mevzuda analizler sürüyor.

Uber, ortaya çıktığı kadarıyla 18 yaşındaki bir genç tarafından hack ’lenmiş vaziyette. İşletme bu mevzu hakkında şimdilik çok fazla ayrıntı vermiyor ve yalnızca şu açıklamayı geçiyor: “Şu anda bir siber güvenlik vakasına müdahale ediyoruz. Kolluk güçleriyle temas halindeyiz ve ek aktüellemeler geldikçe burada yayınlayacağız.” İşletme ayrıntı vermiyor ancak süreçte elde edilmiş bazı balakalar yer alıyor. Bu 18 yaşındaki gencin işletmenin Slack, Amazon Web Services ve Google Cloud Platform gibi idaresel sistemlerine ulaşım sağladığı belirtiliyor. Bunun ise sosyal mühendislik usulü ile elde edilen giriş balakaları üzerinden yapıldığı aktarılıyor.

The Post ’a Uber ’i cümbüş için hack ’lendiğini söyleyen genç, şirketten elde ettiği kaynak kodlarını yayınlamayı düşündüğünü de belirtiyor. Bu gencin şu an bütün olarak neleri ele geçirdiği bilinmiyor ve bu mevzuda şirketten yakında ayrıntılı bir açıklama gelmesi bekleniyor.

We are currently responding to a cybersecurity incident. We are in touch with law enforcement and will post additional updates here as they become available.

— Uber Comms @Uber_Comms September 16, 2022

Uber daha evvel daha büyük bir hack hadiseyi ile gündeme gelmişti. İşletme resmi olarak 2016 senesinde hack ’lendiklerini açıklamıştı. İki hacker ’ın işletmeyi hack ’leme usulü ise bir hayli enteresandı. Söylendiği kadarıyla iki hacker, yazılım mühendisleri tarafından kullanılan saklı GitHub hesabına girmeyi başarıyor.

Burada elde ettikleri bilgilerle firmanın Amazon Web Services Bulut depolama hesabına giren makûs amaçlı bireyler, buradan bütün 57 milyon kullanıcı balakasını çalıyor. Buna ek olarak 7 milyon sürücünün ayrıntılarını da alan hacker ’lar, telefon numarasından e-posta adresine ve ehliyet numarasına kadar birçok ayrıntıya ulaşmıştı.

Uber hack hadiseyi yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.