İlk Spotify başladı: Google, seçenek ödeme için kapıyı açtı

25.12.2022
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
İlk Spotify başladı: Google, seçenek ödeme için kapıyı açtı

İnternet devi Google, geleceğe müteveccih ehemmiyetli bir çalışma içerisinde bulunuyordu ve bunu Spotify için başlattı.

Son senelerde Apple App Store ve Google Play Store uygulama marketleri üzerinde büyük bir baskı bulunuyor. Bu baskıyı en çok artıran büyüme, Epic Games ve Apple arasındaki savaş olmuştu. Anımsamak ismine Epic Games Fortnite oyununun iOS ve Android versiyonlarına Apple ile Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine seçenek bir ödeme altyapısı ilave etmişti. Epic Games bu seçenek altyapı ile hem Apple ’ın hem de Google ’ın market kaidelerini ihlal etmiş oldu.

Bu surattan da evvel Apple, daha sonra da Google Fortnite ’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı. Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise şirketlerin ödeme sistemindeki yüzde 30 ’luk komite kesintisi sebebiyle bu sürece karşı çıkıyor.

Bu mevzuya elbette öteki işletmeler / uygulama geliştiriciler de karşı çıkıyor ve Apple ile Google ’ın üzerindeki baskı sürekli olarak çoğalıyor. Bunu hafifletmek ismine mevzuda her iki işletme de adımlar atıyor ve bunların Google ile Play Store tarafındaki çalışmasının merkezinde çevrimiçi müzik pazarının lideri “Spotify” yer alıyordu.

Geçtiğimiz aylarda bir kaptan program duyuran internet devi, ilk olarak Spotify üzerinden seçenek ödeme usullerine izin vermeye başlayacağını duyurmuştu. İşte bu altyapı bugün ABD, Güney Afrika ve Brezilya ’da herkese sarih teste sürecine alındı. Bu sayede Spotify artık uygulamasında Google Play ’in ödeme sistemi yanında kendi ödeme sistemini de kullanabiliyor. İşletmenin kendi sisteminde elbette bir komite kesintisi olmuyor.

Bu süreç ile çiftli ödeme altyapısı değişik ülkelerdeki neticelerini görmek isteyen Google, programdan şimdiye kadar iyi geri dönüşler almış gidişatta. Bu açıdan sürece Spotify ’dan sonra Bumble uygulaması dahil olacak, altyapı ilerleyen yarıyılda ise daha fazla ülkede faal edilecek

Google hücumu yanında bu da alakanızı çekebilir: OPPO ’nun hazırladığı eksantrik telefon konsepti

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.