Facebook ve Messenger, Topluluk Sohbetleri ile Discord ’a yaklaşıyor

05.04.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Facebook ve Messenger, Topluluk Sohbetleri ile Discord ’a yaklaşıyor

Facebook ve Messenger, daha fazla birey üzerinde faal olarak test edilmeye başlanan Topluluk Sohbetleri ile Discord ’laşıyor.

Minik ya da büyük grupların son yarıyılda en çok kullandığı irtibat servislerinin başında Discord geliyor. Özellikle reyin dünyasında çok faal olan ancak öbür emeller için de milyonlarca şahsı bir araya getiren platform, Meta dünyasına Topluluk Sohbetleri ile giriyor. Geniş çaplı teste çıkan ancak henüz Türkiye pazarına sarih olmayan özellik, temel olarak Facebook Gruplarına aza şahısları Messenger temelinde kurulan altyapıda bir araya getiriyor.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere değişik irtibat kategorileri ya da kanalları kurulmasına destek veren sistem, idareyicilerin hakimiyetindeki süreçte ileti yanında sesli ve video görüşmelere de destek veriyor. Grup içi irtibatı hakikat zamanlı ve hepsinden ehemmiyetlisi kumpaslı hale getirecek Topluluk Sohbetleri altyapısı, yalnızca grup abonelerinin ulaşım sağlayabileceği bir yer olarak planlanıyor.

Discord ’un geldiği nokta göz önüne alındığı zaman yeni kurulan sistemin başarısız olması çok muhtemel görünmüyor. Facebook daha önceki günlerinden uzakta ancak halen 3 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve içerisinde kurulan birçok grup gerçekten oldukça faal durumda.

Meta dünyasının en çok kullanılan anlık iletileşme servislerinden Messenger, güvenlik mevzusunda da geliştiriliyor. Servis, uçtan uca şifrelemeyi E2E uzun zamandır kullanıcılara sunuyor ancak bireylerin uçtan uca şifrelenen sohbetleri manuel olarak açması gerekiyor. İşte bu vaziyet kısa zaman evvel bildiğimiz kadarıyla her zaman böyle olmayacak.

Firma önümüzdeki sene tüm sohbetler için uçtan uca şifrelemeyi standart hale getirecek. Bu yeni yarıyıl için küçük çaplı testlere başlayan Meta, yapılan testler sayesinde altyapıyı herkese açılmadan evvel tamamen meselesiz hale getirmeye çalışıyor.

Facebook Messenger büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı tuhaf projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.