Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi, Doğa HSE ile iş birliğine gitti

07.03.2023
7
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi, Doğa HSE ile iş birliğine gitti

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, iş kazalarını eksiltmek üzere geliştirilen iş güvenliği çözümü WeSight ’ın daha fazla sanayi ve müessesede kullanılması emeliyle, bu alandaki uzman işletmelerinden Doğa HSE ile iş birliğine gitti.

Mevzu hakkında Huawei Türkiye tarafından şunlar aktarıldı: “Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, suni zekâ yardımlı iş sıhhati ve güvenliği çözümü WeSight ’ı geliştirerek pazara sundu. Ar-Ge Merkezi ’nde görev alan Türk mühendisler tarafından geliştirilen WeSight; madenler, şantiyeler ve yapım kuruluşları gibi çalışma alanlarında iş kazalarını önlemeyi ve bu kazalara neden olabilecek şartları ortadan kaldırmayı kastediyor. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ve Doğa HSE, Wesight ’ın daha fazla sanayiye ve müesseseye erişmesini sağlamak ve bu teknolojinin değişik sektörlerde kullanımını çoğaldırmak emeliyle iş birliğine gitti.

Bu iş birliği kapsamında, iş sıhhati ve güvenliği alanında eğitim, teftiş ve danışmanlık hizmetleri veren Doğa HSE, Huawei Wesight ’ı hem tek yetkili distribütör olarak Türkiye ’de faaliyet gösteren işletmelere hem de genel distribütör olarak, dünyada çalıştığı milli ve beynelmilel firmalara tanıtacak ve eriştirecek.    

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Ticari Büyüme Departmanı Direktörü Tunca Taşçı mevzuyla alakalı değerlendirmesinde şunları söyledi; Huawei SaaS hizmet olarak yazılım mahsullerimizle değişik sektörlerde ve iş alanlarında alıcılarımızın gereksinimlerine müteveccih çözümler üreterek, dijitalleşmelerine katkıda bulunuyoruz. Wesight mahsulümüz, suni zekâ teknolojisi ile belirlenen senaryoların kameralar aracılığıyla tespitini yaparak, iş sıhhati ve güvenliği alanında ehemmiyetli bir teknolojik katkı sağlıyor.

Bu alanda dünya çapında bir tecrübeye sahip olan Doğa HSE ile yaptığımız bu iş birliği ile müesseselerin iş sıhhati ve güvenliği standartlarında çok daha iyi bir noktaya gelmelerine takviyeci olacağımıza inanıyorum. Buradaki en ehemmiyetli mevzu, çalışanların can güvenliğinin daha az tehlike altında olmasıdır. Bunun haricinde, sektörlerin ve müesseselerin iş yararlılıklarının çoğalmasına takviyeci olan bir çözüm sunmuş olmaktan dolayı son derece mutluyuz” dedi. 

Nortinvest – Doğa HSE İdare Heyeti Başkanı Sertaç Güven ise yaptığı değerlendirmede; “Türkiye ’de sosyal güvenlik müesseseyi bilgilerine göre, 2020 senesinde 384.262 iş kazası alana kazançken, bu kazalarda 1.231 can kaybı yaşandı. 2030 Birleşmiş Halklar Sürdürülebilir Kalkınma buluşmasında, tüm çalışanlar için güvenli bir çalışma civarının teşvik edilmesine müteveccih çağrılar yapıldı.

İş sıhhati ve güvenliği alanında yapılan yatırım ve çalışmalar, kaza frekans oranlarını, hastalığa bağlı gün kayıplarını, parasal kayıpları ve sigorta prim kayıplarını eksiltirken; yapımı, çalışan memnuniyetini ve müesseseye bağlılığı çoğaldırarak, firmaların saygıdeğerliğine katkıda bulunuyor.

Etkin olmayan iş sıhhati ve güvenliği yönetimi ise mesleksel hastalıklar ve iş kazaları neticeyi ehemmiyetli kayıplara yol açıyor. Doğa HSE olarak, bu alanda bir metamorfoz yaratmak için yola çıktığımızda, sürdürülebilir bir idare kavrayışı için, ‘Evvel İnsan ’ yaklaşımını her zaman için ön tasarıda yakaladık. WeSight ile dijitalleşen dünyaya geçim sağlamak öncelikli gayemiz. Vizyoner, sektöre katma değer ve çözüm sağlamaya odaklı, beynelmilel standartlardaki bakış açımızla, bu alandaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

Tek merkezden çoklu tehlike hakimiyeti: WeSight, mevcut sistemlere kolay entegre olabilen yapısıyla, uslu güvenlik çözümlerini daha erişilebilir hale getirmeyi kastediyor. Ekstra kamera yatırımı gerektirmeyen Wesight bulut tabanlı ve hybrid model olarak çalışabiliyor. 

İş güvenliği alanında aralıksız otomasyon sağlayan WeSight, işyeri ve çalışan güvenliğini sağlamak için birçok değişik özelliği bir arada sunuyor. Şahsi Bilgileri Koruma Yasayı ’nun tüm kararlarına uygun olarak geliştirilen WeSight ’ın suni zihin dayanağıyla öne çıkan genel özellikleri arasında; alan hakimiyeti, ses tahlili, şahsi gözetici donanım hakimiyeti, hareketsiz kalma tespiti, tavır ihlali tespiti, mesafe ihlali tespiti ve yangın idrak etme yer alıyor.    

Beynelmilel Çalışma Teşkilatı ve Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün 2020 bilgileri, her sene 2,3 milyon çalışanın iş kazası yaşadığını ve 2 milyon çalışanın iş kazaları sebebiyle yaşamını kaybettiğini gösteriyor. Bu sayıların olası olduğunca düşürülmesini hedefleyen WeSight, çalışanların gözetici donanım kullanıp kullanmadığını takip ederken, yasaklı alanlara ulaşım ihlallerini ve kazalara yol açabilecek vakaları izleyen teknolojik bir çözüm olma özelliğine sahip. Sistem rastgele bir tehlike veya ihlal tespit ettiğinde, yetkilileri otomatik olarak uyarıyor.”

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.