1,8 milyar euro yatırımla doğan Togg için kamuya alım garantisi verildi

09.01.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
1,8 milyar euro yatırımla doğan Togg için kamuya alım garantisi verildi

Geçtiğimiz hafta fabrikası açılan Togg için balakalar gelmeye devam ediyor. Şirketin ilk vasıtayı C-SUV için kamuya alım garantisi verildiği ortaya çıktı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber ’in programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, fabrikası 29 Ekim tarihinde açılan Togg özelinde ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda en çok dikkat toplayanlardan birisi, aktarıldığı kadarıyla 1,8 milyar euro yatırımla doğan C-SUV Ad daha sonra değişecek için kamuya alım garantisi verilmesi oldu. Bakan bu mevzuda bütün olarak şunları aktardı: “Hazine ve Sanayi bakanlıklarımız ve alakalı müesseseler, beşli güreşçinin ortaya koyduğu performansa destek vermek için her türlü adımı attı. Biz kamuda da bu vasıtaların kullanımıyla alakalı Devlet Malzeme Büroyu Devlet Malzeme Ofisi ile burayı ilişkilendirdik, alım garantisi yaptık.

Türkiye ’de yerli vasıtayı kullanmak istiyoruz. Yabancı marka taşıtları koyup, ‘Nureddin Nebati ’ye bu yetki verildi, 500 vasıta alınacak ’ diyenler hangi vasıtayı alacağımızı çok iyi biliyorlar. Biz Togg ’u alacağız. En başta bakanlarımız olmak üzere, tüm üst düzey yetkililere yollayarak bu vasıtaların Türkiye sathında dağılmasını sağlayacağız.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber ziyareti kapsamında başka şeyler de söyledi. Bakan, vasıta için kamu bankalarının düşük faizli, kâr emeli gütmeyecek düzeyde kredi vereceğini belirtti. Burada bütün olarak şunlar aktarıldı: “Cumhurbaşkanımız direktif verdi. Bu otomobile rahat erişim sağlanabilmesi için bankaların çalışma yapması noktasında. Kamu bankalarımızla bir görüşme daha gerçekleştirdik.

Ziraat Bankası, Ulus Bankası ve Vakıfbank ile katılım bankalarımızla bu mevzuda lüzumlu teşvikleri verecek biçimde, gerekirse kazanmamak üzerine heyeti. Faiz oranları da oldukça düştü. Çok daha düşük maliyetlerle ve kar da etmeyecek biçimde bu vasıtalara erişim mevzusunda lüzumlu destekler vereceklerdir.”

Hali Hazırda resmi satış maliyeti bilinmeyen Togg C-SUV hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntılara dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz. Taşıtın fabrikasını ve yapım sürecini ise burada izleyebilirsiniz.

Togg C-SUV ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.