İlginç adım: “iPadOS 16 ile gelen Stage Manager, M1 ’e özel olmaktan çıktı”

28.05.2023
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
İlginç adım: “iPadOS 16 ile gelen Stage Manager, M1 ’e özel olmaktan çıktı”

WWDC22 aktifliği kapsamında tanıtılan iPadOS 16 işletim sisteminin en ehemmiyetli özelliği şimdiye kadar M1 ’li modellere özeldi.

WWDC22 aktifliğinin ehemmiyetli bültenlerinden olan tüm detaylarına burada yer verdiğimiz iPad ’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi, bünyesinde çok dikkat toplayan Stage Manager adlı bir özellik getiriyor. İşte bu özellik şimdiye kadar yalnızca M1 operasyonculu iPad Air ve M1 operasyonculu iPad Pro modellerine özel bırakılmıştı. Apple, WWDC22 ’den bu yana bu özelliğin öteki modellerde çalışması muhtemel değil diyordu. Ancak bugün çıkan iPadOS 16.1 beta ile gidişat değişti.

iPadOS 16.1 beta ile beraber coşturucu bir adım atıldı ve Stage Manager takviyeyi 2018 iPad Pro ve 2020 iPad Pro modellerine de genişletildi. Önümüzdeki ay çıkması bilave edilen yeni işletim sisteminin bu en ehemmiyetli özelliği için Apple şunları aktarıyor:

“Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak tertip edip görevler arası geçişleri süratli ve kolay hale getiren, tamamıyla yeni bir multitasking tecrübeyi sunuyor. Kullanıcılar bir iPad ekranında ilk kere, üst üste değişik boyutlarda pencereler açabiliyor, pencereleri kenardan çekip bırakabiliyor veya daha süratli ve elastik bir multitasking tecrübeyi için uygulamaları gruplandırarak Dock ’tan çalıştırabiliyor.

Kullanıcıların üzerinde çalıştığı uygulama penceresi belirgin bir biçimde merkezde yer alıyor ve öteki sarih uygulamalar ve pencereler son kullanılma zamanlarına göre sol tarafta sıralanıyor. Stage Manager, M1 yongalı iPad Pro ’da ve iPad Air ’de 6K ’ya kadar çözünürlüklerde bütün yardımı da sunuyor. Böylece kullanıcılar ideal çalışma alanlarını oluşturup iPad ’de ve harici ekranda dörder adet uygulamayla çalışabiliyor.”

“iPad en fazla çok doğrultululuk sunan aygıtımız. iPadOS 16 ile bu aygıtın yapabileceklerini daha da ileri götürmekten coşku dinliyoruz.” diyen Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Destekçisi Craig Federighi laflarını şöyle sürdürdü:

“iPad ’de multitasking tecrübesini tertemiz bir boyuta taşıyan Stage Manager ’ın yanı gizeme, İletiler uygulamasıyla paylaşım ve iş birliği yapmanın yeni yolları, Safari, yeni Freeform uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler, tüm kullanıcıların iPad ’de daha aşırısını yapmasına imkân sunuyor.”

Apple ’ın resmî açıklamasına göre yeni işletim sistemini bütün olarak şu iPad ’ler alacak:

-iPad Pro Tüm modeller-iPad Air 3. nesil ve daha yeni modeller-iPad 5. nesil ve daha yeni modeller-iPad mini 5. nesil ve daha yeni modeller

iPadOS 16 yardımlı modeller yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.