Meta, işe alımları bir süre için durdurma kararı aldı

01.06.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Meta, işe alımları bir süre için durdurma kararı aldı

Sosyal medyanın en büyük adlarına sahip olan çatı firma Meta, negatif ekonomik tesirleri eksiltmek istiyor.

Meta işletmesinin başındaki ad Mark Zuckerberg, çalışanlarına firmanın işe alımları durdurduğunu söyledi. Kazançlarda düşüş yaşayan şirket, bu düşüş sebebiyle büyüme mevzusunda daha önlemli adımlar atmak istiyor ve sarihçe söylenmiyor olsa da yüksek olasılıkla büyük işten çıkarmalar yolda bulunuyor. Negatif izlemeye devam eden küresel ekonomik göstergelerin tesiriyle önümüzdeki yarıyıl için küçülme sinyali veren Zuckerberg, giderleri eksiltme özelinde de tedbirlerin sıkılaştırılacağını aktarıyor.

Son yarıyılda bu mevzuda başka şirketler de gündeme geldi. Geçtiğimiz yarıyılda artan küresel enflasyon ve öbür bazı ekonomik parametrelerin alta doğru dönmesi sebebiyle Google sene sonuna kadar iş alımları eksilteceğini açıkladı. Daha sonra benzer bir balaka Apple tarafından geldi. Kaynaklara göre firma önümüzdeki sene için tasarlanan işe alımları eksiltmeyi tasarlıyor. Şirket aynı zamanda yeniden yeni senedeki belirli tüketmeleri kısma mevzusunda da tasarılar hakikatleştiriyor.

Bu mevzuda başka şirketler de adım atıyor. Misalin Elon Musk, üst düzey Tesla idareyicilerine geçtiğimiz aylarda bir bildirim gönderdi ve işe alımların spesifik bir zaman verilmeden küresel olarak durdurulmasını istedi. Musk ayrıca Tesla ’da yüzde 10 ’luk bir personel küçülmesi başka bir deyişle işten çıkarma istediğini de söylemişti. Türkiye yolundaki dev üretici, ABD merkezli olarak neredeyse 200 değişik çalışanı ile yollarını ayırdı.

Buna ek olarak Netflix ve Twitter gibi adlar da değişik işten çıkarmalara devam ediyor. Bu dev adlar aynı zamanda gelecek için bazı tasarruf siyasetleri devreye alıyor, bazı projelerin bütçesini kısıyor, işe alımları genel olarak yavaşlatıyor.

Meta büyümesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.