“IMEI kopyalama ile senelik 3,5 milyon cep telefonu piyasaya sürülüyor”

28.12.2022
3
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
“IMEI kopyalama ile senelik 3,5 milyon cep telefonu piyasaya sürülüyor”

IMEI balakası değiştirilmiş, başka bir ifadeyle IMEI kopyalama yapılmış aygıtlar ülkemizde son senelerde cep telefonu piyasasında ehemmiyetli bir mesele haline geldi.

IMEI klonlamayla çaba kapsamında geçtiğimiz ay sonunda Türkiye Büyük Halk Meclisinde çok ehemmiyetli bir kanun öneriyi kabul edildi. Yapılan tertip etmeye göre daha evvel 7 sene olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan makinelerin elektronik kimlik balakalarının pasife alınması süresi 1 seneye düşürüldü. IMEI havuzunun daraltılması ve kanunsuz kullanımın yasaklanarak caydırıcılığın artırılması emeliyle çıkarılan tertip etmeyle IMEI kopyalamanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Alınan kararın tüm telekomünikasyon sektörünü pozitif etkileyeceğini belirten Mobilfon İdare Heyeti Başkanı Ömer Lütfi Soylu, bir açıklama yaparak “Bildiğiniz gibi IMEI International Mobile Equipment Identity – Beynelmilel Mobil Makine Kimliği 15 sayıdan oluşan beynelmilel bir kimlik numarasıdır. Her mobil makine değişik bir IMEI numarasına sahiptir. IMEI kopyalama ise firari yollardan ülkemize sokulan cep telefonlarının, kayıtlı olan ve genellikle kullanılmayan, çekmecede bilave ettirilen makinelerin IMEI numaralarına yasa dışı usullerle kaydedilerek satılması için kullanılan, legal olmayan usule deniliyor” dedi.

Ömer Lütfi Soylu, ülkemizde IMEI kopyalamanın ne yazık ki oldukça yaygın olduğuna dikkat toplayarak, “Yapılan araştırmalara göre senelik takribî 3,5 milyon cep telefonunun klonlamayla piyasaya sürüldüğü varsayım ediliyor. IMEI kopyalama kamunun büyük ölçülerde vergi kaybına sebep olduğu gibi kopyalanmış telefon kullanan yurttaşlarımız açısından da ciddi güvenlik meselelerine ve mağduriyetlere neden oluyor.

Yapılan tertip etmeyle 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ’nun 57. maddesi değiştirilerek daha evvel 7 sene olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan makinelerin elektronik kimlik balakalarının pasife alınması süresi 1 seneye düşürüldü. Böylece son sinyal alınmasından itibaren sürekli bir sene boyunca sinyal alınmayan başka bir deyişle görüşme yapılmayan, internete girilmeyen ya da ileti atılmayan cep telefonlarının IMEI ’leri, Balaka Teknolojileri ve Bağlantı Müesseseyi BTK tarafından pasife alınacak.

Şunu özellikle belirtmemiz gerekir ki, tertip etmeyle yurttaşın sahip olduğu IMEI koruma altına alınıyor. Yurttaşlarımıza kullanmadıkları cep telefonlarına belirli aralıklarla sim kart takıp sinyal aldırmalarını öneri ediyorum, böylece hem cep telefonları pasife alınmamış olur hem de aygıtlarının kopyalanıp kopyalanmadığını anlayabilirler.” açıklamasında bulundu.

Yapılan bu tertip etmenin yurttaşımızın mülkiyetinde olan IMEI numaralarının çalınmasını önlemek için atılan, sektördeki kayıt dışılığı ve haksız rekabeti eksiltecek ve kamunun vergi kaybını önleyecek pozitif bir adım olarak değerlendirdiklerini dile getiren Ömer Lütfi Soylu, “Bu tertip etmeyle kopyalama meselesinin büyük oranda önlenmesini bekliyoruz. Yapılan tertip etme kayıp firarinin eksiltilmesi, haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve sektörün daha legal hale gelmesi açısından bizim istediğimiz bir tertip etmeydi.

Sektörün en büyük sivil toplum kuruluşu olan MOBİSAD Mobil Bağlantı Vasıtaları ve Balaka Teknolojileri İş İnsanları Derneği olarak böyle bir tertip etme yapılmasının lüzumluluğu mevzusunda arzlarımızı uzun zamandır yetkili müesseseler nezdinde gündeme getiriyorduk. Tertip Etmeyle kayıtlı ve yasal cep telefonu satışları çoğalacaktır. Böylece sektörel istihdama da pozitif yansıması olacaktır. Ayrıca kopyalama kaynaklı meselelerin eksilmesiyle sektörün imajına da pozitif katkısı olacaktır.” dedi.

Ömer Lütfi Soylu, pek çok yurttaşımızın muhtelif sebeplerle kullanmadıkları cep telefonlarını elde tutmaya devam ettiklerini, bu sebeplerin başında da güvenlik kaygıları ve şahsi balakaların başkalarının eline geçebileceği evhamı bulunduğunu ifade ederek görüşlerini şu biçimde dile getirdi: “Bunlar haklı bahaneler. Ancak bu telefonların IMEI ’lerinin yasadışı yollardan, yurttaşın haberi olmadan kopyalandığı hadiseler ne yazık ki hiç de az değil.

Başka Bir Deyişle kullanmadığınız cep telefonunu çekmecede gizlemeniz o telefonun IMEI ’sinin çalınmayacağı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla yurttaşlarımıza kullanmadıkları cep telefonlarını âtıl durumda yakalamamalarını, çekmecelerde unutmamalarını ve bu telefonları ekonomiye kazandırmalarını öneri ediyoruz.” 

IMEI kopyalama meseleyi yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.