iOS 16.1 ile Dynamic Island, canlı skorlar ile dikkat toplayacak

30.11.2022
22
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iOS 16.1 ile Dynamic Island, canlı skorlar ile dikkat toplayacak

Apple, kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sistemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. iOS 16.1 de yolda yer alıyor.

WWDC22 aktifliğinin en ehemmiyetli bülteni olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın altında görebileceğiniz yardımlı tüm iPhone modelleri için geçtiğimiz hafta indirilebilir hale geldi. Bu versiyon için çıkacak ilk büyük aktüelleme iOS 16.1, iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ’e özel Dynamic Island ’ı geliştirecek. Yeni versiyonda MLB, NBA ve Premier League karşılaşmaları için canlı skorlar dolaysız olarak Dynamic Island üzerinde gösterilecek.

Bu sayede maçların skor gidişatı ekstra bir operasyon yapmadan devamlı olarak takip edilebilecek, Dynamic Island üzerine basıldığı zaman misalin bir futbol maçında son golü kimin attığı basitlikle görülebilecek. Bu özellik ilk safhada ne yazık ki aralarında Türkiye ’nin olmadığı belirli ülkelerde etkin edilecek.

iOS 16.1 için başka ayrıntılar da var. Misalin Apple, bu yeni versiyon ile bazı iPhone kullanıcılarına batarya yüzdesini sayısal olarak gidişat çubuğunda gösterme imkânı tanındı. Burada “bazı” diyoruz zira bu basit imkân her iPhone ’a açılmadı. Gidişat çubuğundaki yeni batarya göstergesi, iOS 16 ’yı alan iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modellerinde etkin edilmedi.

Ancak bu gidişat önümüzdeki haftalarda çıkacak iOS 16.1 aktüellemesi ile değişecek. Apple, yeni versiyon ile bazı bireylerin pek de beğenmediği bu yeni göstergeyi iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modellerine de ilave edecek.

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız tecrübeyi dönüştürecek aktüellemeler sunan kapsamlı bir versiyon.” açıklamasını yapan Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Takviyecisi Craig Federighi laflarını şöyle sürdürüyor:

“Kilit Ekranı ’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha şahsi ve kullanışlı hale getiren coşku verici yeni özelliklerle tamamen yine tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Resim Arşivi özelliğini sunduk; İletiler ve Mail uygulamalarına ilave ettiğimiz yeni özelliklerle irtibatı daha da basitleştirdik ve uslu teknolojilerden faydalanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan aktüellemelerle büyüttük.” 

[haber id=”78239

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ve iOS 16.1 ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.