IMEI klonlama sürecine yönelik önlem planı TBMM ’de kabul edildi

02.05.2023
12
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
IMEI klonlama sürecine yönelik önlem planı TBMM ’de kabul edildi

Kısa müddet evvel Türkiye ’de IMEI kopyalama sürecine bir temkin geliyor haberi ses getirmişti. Buradaki temkin tasarıyı TBMM ’de kabul edildi.

Geçtiğimiz hafta çok ses getiren bir IMEI kopyalama mevzusu gündeme geldi. Türkiye ’de son yarıyılda uslu telefon pazarında ehemmiyetli bir mesele haline gelen, IMEI balakası değiştirilmiş ya da başka bir deyişle IMEI ’si kopyalanmış makinelerle alakalı olarak tertip etmeye gidildi. Türkiye Büyük Halk Meclisi ’ne sunulan ve kabul edilen yeni yarıyılda halihazırda 7 sene olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan aygıtların elektronik kimlik balakalarının pasife alınması süresi 1 seneye düşünülüyor. Temel olarak artık bir sene boyunca sinyal alınamayan Görüşme yapılmayan, internete girilmeyen ya da ileti atılmayan cep telefonları bloke edilecek.

OdaTV ’de yer alan açıklamaya göre bir sene geçtikten sonra cep telefonunu son kullanan şahıs bir sim kart takarsa, telefon tekerrür etkin hale gelecek. Ancak pasife alınmış telefon başkasına satılmış ya da hediye edilmişse telefonu alan şahsın sim kartı o telefonda çalışmayacak. 

Yeni tertip etmeye mazeret olarak daha evvel şunlar paylaşılmıştı: “Yapılan tespitlerde yurda firari olarak getirilen cep telefonlarının kullanıma açılması için kopyalama operasyonunun basitlikle gerçekleştirilebilmesi ve cep telefonlarına kopyalanacak IMEI havuzunun geniş olması gibi faktörlerin firaricilik faaliyetlerinin devam etmesinde ehemmiyetli role sahip olduğu anlaşılmıştır.

Bu sebeple IMEI havuzunun daraltılması ve kanunsuz kullanımın yasaklanarak caydırıcılığın artırılması emeliyle madde kapsamında 5809 rakamlı yasanın 57. maddesinin üçüncü fıkrası ile; halihazırda yedi sene olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan aygıtların elektronik kimlik balakalarının pasife alınması süresi bir seneye düşürülerek, son sinyal alınmasından itibaren sürekli bir sene boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI ’lerinin BTK tarafından pasife alınması kastedilmektedir.”

Bu mevzuda geçtiğimiz hafta bazı açıklamalarda bulunan Mobil Bağlantı Taşıtları ve Balaka Teknolojileri İş Adamları Derneği MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Yapılan birçok araştırmaya göre insanlar cep telefonsuz kalmaktansa aç kalmayı seçim ediyor. Bu sene 11 milyona yakın resmi satışa rağmen en iyimser hipotez ile kopyalamanın yüzde 35 ’e erişmesi 3 milyon 850 bin adet yolcu beraberinin ise 500 bine çıkması bilave ediliyor. Her ikisi de rekor seviyeler. Burada hem ülke hem yurttaş hem de sektör kaybediyor.” demişti.

“Kopyalamanın çözülememesi halinde 5G ’nin hiç konuşulmaması gerektiğini vurgulayan” Turnacı, yukarıyadakiler ek olarak “15 yıldır bu mesele çözülemiyor. Yüzde 35 ’deri aşırısı kayıt dışı olan sektörün ayakta kalması muhtemel değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye ’de IMEI kopyalanmanın çoğalmasının artta, çok yüksek seviyeye erişen uslu telefon maliyetleri yer alıyor.

iPhone ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.