Windows 11 “Dosya Gezgini” için sekme sistemi geldi

26.02.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Windows 11 “Dosya Gezgini” için sekme sistemi geldi

Windows 11 işletim sistemi için çalışmalar etkin olarak sürüyor. Bugün bilave edilen bir özellik daha resmen kullanıma sunuldu.

Windows 11 işletim sistemi için geçtiğimiz hafta lafı verilen “Dosya Gezgini” için sekme sistemi sonunda bugün kullanıma sunuldu. Sekmeli arayüz yapısı, kullanımı oldukça kolaylaştıracağı için uzun zamandır arz ediliyordu. Bu mevzuda geç kalan ancak esası sağlam kuran Microsoft, bu altyapıyı bütün dört sene evvel Windows 10 üzerinde de test etmiş ancak daha sonra iptal etmişti. Bugün Windows 11 ’e yukarıyadaki ek olarak vazife idareyicisine vazife çubuğunun her yerinden sağ tıklama dayanağı da getirildi.

Bu arada şirket bugün Windows 11 yanında Windows 10 için de bir aktüelleme yaptı. Ancak bu aktüelleme özelinde ayrıntılı balakalar verilmedi. Bu aktüelleme yalnızca yanılgı çözümleri için yayınlanmış gibi görünüyor.

Windows 11 işletim sistemi için geçtiğimiz hafta büyük bir aktüelleme çıkmıştı. O zaman gelenlere tekerrür bakarsak versiyon artık kullanıcıların başlat menüsünün “sabitlenmiş” kısmında dosya oluşturmasına imkân tanıyor. Ayrıca başlat menüsü özelleştirmeleri mevzusunda da iyileştirilen versiyon, artık dokunmatik ekranlarda daha iyi bir tecrübe sunuyor.

Yeni versiyon ile beraber daha evvel balakaları gelen “Controller Bar” da karşımıza çıkıyor. Bu dolaysız olarak hakimiyetçi kullanan bireyler için reyin odağında hazırlanmış bir menü alternatifi ve hakimiyetçilerdeki Xbox butonu üzerinden açılarak oyunlara / uygulamalara kolayca süratli ulaşım sunuyor.

Şirket reyin mevzusunda ayrıca pencereli DX10 ve DX11 reyin süreci için ciddi gecikme iyileştirmeleri yaptı ve yeni bir HDR kalibrasyon uygulaması sunmaya başladı. Bu sayede HDR reyin tecrübeyi daha iyi ve kolay biçimde ayarlanabiliyor. Auto HDR alternatifi için reyin yardımını artıran Microsoft, Windows 11 2022 aktüellemesi ile dosya idareyicisini de elde geçirmiş durumda.

22H2 olarak da geçen aktüelleme ile vazife çubuğu için çok istenen çek-bırak yardımı sunuluyor, yeni dokunmatik hakimiyetler getiriliyor ve taze bazı animasyonlar karşımıza çıkıyor. Yeni versiyonda duyma meseleyi yaşayanlar için canlı altyazı sistemi de yer alıyor ve böylece oynatılan her sesli içerik seçilen dilde yazılı hale getirilebiliyor.

Vazife İdareyicisi ’nin yeni koyu mod ile beraber tasarımını çağdaşlaştıran Windows 11 2022 aktüellemesi, sesle Vasıtasıyla Da erişebilirlik mevzusunda daha iyi hale geliyor. Bunlara ek olarak başka iyileştirmeler kapsayan, güvenliği artıran ve Resimler uygulaması özelinde aktüelleme sunan son versiyon, yeni planlanan kullanışlı video editörü Clipchamp ’ı da beraberinde getiriyor. 

Windows 11 yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı acayip projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.