Spotify, sesli kitap satışı özelinde Apple ’a çok kızgın

03.03.2023
6
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Spotify, sesli kitap satışı özelinde Apple ’a çok kızgın

Çevrimiçi müzik pazarının en büyük adı konumunda yer alan Spotify, Apple tarafının adımlarından hiç memnun değil.

Spotify, kaçıranlar için geçtiğimiz sene sesli kitap üzerine odaklanan Findaway platformunu satın aldı. Elbette bu alımın bir emeli vardı ve Spotify daha sonra sesli kitap platformu kuracaklarını resmi olarak duyurdu. Sesli kitap tarafını firma için büyük bir fırsat olarak değerlendiren CEO Daniel El, yeni tasarıları için heyecanlı görünüyordu ve bu mevzuda geçtiğimiz aylarda bilave edilen adım atıldı. Spotify ’daki sesli kitap yarıyılı ilk olarak ABD ’de 300 binden fazla kitap Üretici tarafından belirlenen maliyet ile satılıyorlar ile başladı. Sesli kitaplar bir menü alternatifi olarak “arama” kısmına eklendi.

Müzik ve son yarıyılda Podcast odaklı bir şirket olarak sesli içeriklerin her alanını desteklemek isteyen ve bu oldukça anlamlı olan şirket, sesli kitap özelinde bir kere daha teknoloji devi Apple ile karşı karşıya geldi. Hatta şirket bunun için buradan ulaşabileceğiniz “Adaletli Oynama Zamanı” adlı bir internet sitesi bile hazırladı.

Spotify, haklı olarak kullanıcıların sunulan sesli kitapları kolay biçimde satın almasını istiyor. Şirket iPhone kullanıcılarının sesli kitapları dolaysız olarak Spotify uygulama içerisinden almasını ve dinlemeye başlamasını istiyor. Apple ise bunu güçleştiriyor. Buradaki en büyük güçlük Apple ödentisi olarak geçen yüzde 30 ’lık uygulama içi satın alma kesintisi oluyor.

Spotify bunu birçok öteki şirket gibi ödemek istemiyor. Burada çözüm uygulama dışından satın alım oluyor ancak Apple bu süreci de kolaylaştırmıyor. Spotify ’ın bu mevzuda dokuz adımlı bir altyapı oluşturduğu ve şahısları dolaysız olarak uygulama içerisinden sevk edilecek e-posta ’lar üzerinden satın alım sayfasına yollamak istediği, ancak bunu Apple ’ın kabul etmediği açıklanıyor. Sırf bunlar surattan hazırlanan Spotify aktüellemelerinin bütün üç kere onaylanmadığı aktarılıyor.

Geçtiğimiz yarıyılda bir aktüellemeye giden Apple, “reader” olarak geçen servislerin Spotify buna dahil iOS uygulamalarına resmi sitelerine gidiş için bir bağlantı ilave etmesine izin vereceklerini duyurdu. Misalin Netflix, sınırlama sebebiyle iOS uygulamasında “Netflix ’e uygulama içine kaydedemezsiniz. Bunun can sıkıcı olduğunun farkındayız. Kaydettikten sonra geri gelip dizi ve film seyretmeye başlayabilirsiniz” iletisini gösteriyordu.

Artık abonelik için yeniden dışa çıkmak gerekiyor ancak en azından dolaysız olarak uygulama içerisinden resmi siteye manipülasyon yapılabiliyor. Bu sistem sayesinde bireyler ve şirketin kendisi Apple ’ın aboneliklerden aldığı kuruldan kaçabiliyor. Ancak burada spesifik alım bağlantısı istenmiyor, yalnızca siteye genel olarak manipülasyon yapılabiliyor. Bu altyapı Spotify özelinde ayrı ayrı her sesli kitaplar için de uygulanamıyor.

Son safhada iPhone kullanıcılarının, iPhone için Spotify uygulaması üzerinde bir sesli kitap dinlemek için Spotify ’ın resmî sitesini tarayıcıda kendi hesaplarıyla beraber açması ve satın alımı dolaysız olarak sitede yapması gerekiyor. Spotify bu süreçten sevmiyor ve Apple için “rekabeti boğuyor ve sesli kitap mağazasını mahvediyor” tenkidini yapıyor.

Spotify ve Apple şikâyetleri yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.