Otomobilde “6 ay ve 6 bin kilometre” dönemi için son uyarı yapıldı, denetim kanalları açıklandı

05.04.2023
1
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Otomobilde “6 ay ve 6 bin kilometre” dönemi için son uyarı yapıldı, denetim kanalları açıklandı

Geçtiğimiz haftalarda resmileşen otomobşehirde “6 ay ve 6 bin km” kararı özelinde son gün ihtarı yapıldı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kaçıranlar için yeni yarıyıl hakkında ilk olarak “İlk patentten sonra işletmeler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kmyi geçmeden aldıkları sıfır vasıtaları satamayacak“ açıklamasını yapmıştı. Mevzu hakkında daha sonra da konuşan Muş, Kayseri ’de Türkiye İhracat Seferberliği Doruğu ’nde yaptığı konuşmada, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç duyuruları var.  Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük sayı konularak satılıyor. Otomobşehir maliyetlerinde birbirini tetikleyen vaziyet söz mevzusu. İdaremeliği hazırladık. İlk patentten sonra işletmeler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kmyi geçmeden aldıkları sıfır vasıtaların satışına kısıtlama getiriyoruz.

Hakikat anlamda gereksinimi olanlar alsın. Hakikat anlamda ikinci el olacaktır böylece. İşletmelerde ortak maliyet belirleme veya piyasayı manüpile gibi mevzular varsa o Rekabet Heyeti ’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. İdaremelik yayınlandıktan sonra yurttaşın biltihapçı elde daha fazla ulaşıma erişeceğini düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir duyuruyla karşı karşıya kalmayacağız” demişti.

İşte bu yeni yarıyıl hakkında Ticaret Bakanlığı ’ndan bir son gün ihtarı geldi. Duvar ’da paylaşılan ihtar bütün olarak şöyle oldu: “16 Ağustos 2022 tarihinden evvel ikinci el motorlu kara vasıtayı ticaretiyle iştigal edenler ismine patent edilen otomobşehir ve arazi araçlarının pazarlanması veya satışı için bu şahıslara tanınan müddet 15 Eylül 2022 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra 6 ay ve 6 bin km geçmeden bu araçların pazarlama ve satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacaktır.”

Bu arada süreçte teftişler de başlıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre teftişler 3 değişik kanal üzerinden yapılacak:

1- Satış kayıtları günlük olarak takip edilecek: Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm ayrıntılarıyla birlikte Ticaret Bakanlığı ’na iletilen ikinci el motorlu kara vasıtayı satış kayıtları günlük olarak takip edilecek. Satış kayıtları üzerinden yapılan teftişlerde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme mükellefliği de hakimiyet edilecek.

2- İş yerleri sorgulanacak: 15 Eylül 2022 tarihi sonrasında Ticaret Şehir Müdürlükleri aracıyla 81 şehirde oto galericiler, araç kiralama şirketleri ve yetkili bayilerde iş yeri teftişleri yapılarak, 6 ay ve 6 bin kmnin altındaki vasıtalara müteveccih pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecek.

3- Vasıta duyuruları sorgulanacak: Bülten sitelerinde pazarlaması yapılan vasıtalara ait bülten balakaları kumpaslı olarak bu sitelerden temin edilerek, söz mevzusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecek.

Resmî gazetede yayınlanarak yalnızca işletmelere müteveccih olarak yürürlüğe alınan karar ile emel, piyasayı yükselten fırsatçıların ve yatırım emelli alanların önüne geçmek. Yayınlanan bu ses getiren karar bütün olarak şöyle:

İKİNCİ EL MOTORLU KARA ARAÇLARININ TİCARETİ HAKKINDA İDAREMELİKTE FARKLILIK YAPILMASINA
DAİR İDAREMELİK

MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Araçlarının Ticareti Hakkında İdaremeliğe alttaki geçici madde ilave edilmiştir.

“Pazarlama ve satış kısıtlaması

GEÇİCİ MADDE 2-

1 İkinci el kara vasıtayı ticaretiyle iştigal edenler, otomobşehir ve arazi araçlarının pazarlanmasını veya satışını ilk patent tarihinden itibaren altı ay ve altı bin km geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden evvel doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

2 İkinci el motorlu kara vasıtayı ticaretiyle iştigal edenler ismine bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten evvel patent edilen otomobşehir ve arazi araçlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde biltihapçı fıkra uygulanmaz.”

MADDE 2- Bu İdaremelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3- Bu İdaremelik kararlarını Ticaret Bakanı yürütür.”

Sıfır otomobşehir satışı yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.