iPhone 15 ailesinde USB-C özelinde performans farkı olabilir

25.11.2022
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
iPhone 15 ailesinde USB-C özelinde performans farkı olabilir

2023 ’şöhret eylül ayında lanse edilecek ve dört modelden oluşacak iPhone 15 ailesi için balakalar gelmeyi sürdürüyor.

15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max ya da daha olası haliyle 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Ultra isimlerine sahip dört farklı telefondan oluşacak iPhone 15 ailesi için bu sefer yeniden Apple ’a müteveccih sağlam kaynaklardan Ming-Chi Kuo konuştu. Biliyorsunuz Avrupa Birliği tarafından alınmış bir USB-C kullanım kararı bulunuyor ve bu karara Apple resmi olarak uyacağını belirtiyor. Bu bağlamda yeni ailenin hepsinde USB-C portu olacak. Ancak Kuo ’ya göre bu mevzuda bir performans farkı karşımıza çıkacak. Bu henüz yüzde 100 kesin değil ancak sadece üst seviye iPhone 15 modellerinde USB-C üzerinden yüksek süratte aktarım yapılabilecek.

Eğer Kuo haklıysa 15 ve 15 Plus modelleri Lightning seviyesinde başka bir deyişle USB 2.0 süratinde kalacak. Buna göre 15 ve 15 Plus modelleri 480Mb/s seviyesinde aktarım yapabilir, 15 Pro ve 15 Ultra ise 20Gb/s, hatta Thunderbolt 3 esasında 40Gb/s kadar yüksek süratlere çıkabilir. Pro modelleri değişikleştirmek istediği sık sık dile getirilen Apple, bu yolu ciddi biçimde seçebilir.

Kuo bundan evvel yeniden 15 Pro ve 15 Ultra ’dan bahsetmiş ve telefonlardaki efor ile ses butonlarının katı hal formunu benimseyeceğini aktarmıştı. Başka Bir Deyişle bu butonlar yeni aygıtlarda artık basmakalıp bir fiziksel buton gibi olmayacak, dolaysız olarak değmeyi idrak ederek görev yapacak.

Buna benzer bir metamorfozu daha evvel Touch ID butonlarında da reelleştiren Apple, bu sayede daha uzun ömürlü / sağlam bir yapı kuracak. Standart fiziksel tuşların yerini alacak yeni altyapıda yanlara yerleştirilen özel titreşim motorları kullanılacak. Bu bağlamda 15 Pro ve 15 Ultra ’da değişik makinelerden daha fazla titreşim motoru olacak.

Yerleştirilecek motorlar sayesinde şahıslar tuşa bastığını fiziksel bir hareket olmadan anlayabilecek, süreçte kullanıcıya titreşim ile anlık geri bildirim yapılacak. Burada en büyük soru işareti ise kılıf kullanımı oluyor. Bu fiziksel olmayan butonların kılıf takılı olduğu zaman nasıl bir tecrübe sunacağı merak konusu olmuş durumda.

iPhone 15 ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.