Apple ’dan Touch ID ve Face ID sonrasında Iris ID geliyor olabilir

23.06.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Apple ’dan Touch ID ve Face ID sonrasında Iris ID geliyor olabilir

Apple, Touch ID ve Face ID sonrasında Iris ID ile karşımıza çıkabilir. Bu mevzuda ilk çözüm ise yolda olan karma hakikatlik başlığı olabilir.

Apple imzalı ilk artırılmış hakikatlik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek karma hakikatlik başlığı faal olarak yolda bulunuyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz aylarda başlığın 2023 ’nam ocak ayında tertip edilecek özel bir faallik kapsamında lanse edileceğini ve sunumdan 2 ila 4 hafta sonra geliştiricilere gitmeye başlayacağını belirtmişti. Modelin 2023 ’nam ikinci çeyreğinde ön siparişe açılacağını da söyleyen Kuo, karma hakikatlik başlığının raflara ise 2023 Haziran ayı evvelinde çıkarılacağını aktarmıştı.

İşte bu merak edilen ürün, yeni ortaya atılan balakalara göre içerisindeki kameralar ile beraber “İris” taraması yapacak. Bu açıdan Iris ID olarak gündeme getirilen özellik, parmak izi tanıma odaklı Touch ID ile surat tanıma odaklı Face ID kadar tehlikesiz olacak ve bu sayede mobil ödeme süreçlerinde bile kullanılabilecek. İris taraması için başlığın içerisine bazı özel sensörler koyması da olan Apple, bu teknolojiyi takan bireyi tanımak için de kullanabilir.

İris şahsa özel bir biyometrik giriş sistemi olacağından ürün takan bireyi tanıyabilir ona uygun ayarları devreye alabilir. Alüminyum, kumaş ve sırça kullanılarak üretildiği ve çok “premium” sezdirdiği aktarılan ürün, bu surattan çok pahalı bir alternatif de olacak. Ürün için uzun vakittir bütün 3 bin dolarlık bir maliyet gündemde yer alıyor ancak bu henüz kesinleştirilemiyor.

Bu başlık için Apple, marka özelinde bazı adımlar da attı. Firma kısa müddet evvel Reality One, Reality Pro ve Reality Processor adlarını kayıt altına aldı. Bu adlardan Reality One, yüksek olasılıkla satışa çıkacak ilk başlığa verilecek ad olacak.

Reality Pro ’nun daha sonra gelecek ikinci versiyon için kullanılacağı hipotez ediliyor. Reality Processor ise başlıkta kullanılacak Apple imzalı harekâtçıya verilecek ad olabilir. Başlıkta kullanılacak iOS temelli olması bilave edilen işletim sistemine ise RealityOS isminin verileceği çok uzun zamandır gündemde yer alıyor.

Apple karma hakikatlik başlığı ve Iris ID ayrıntıyı yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.