Mercedes-Benz, Türkiye ’de önemli bir otobüs üretim başarısı elde etti

05.05.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Mercedes-Benz, Türkiye ’de önemli bir otobüs üretim başarısı elde etti

Mercedes-Benz, 1967 senesinden Türkiye ’de ağır ticari alanında yürüttüğü çalışmalarında ehemmiyetli bir noktaya erişti. İşte detaylar.

Türkiye ’de 1967 senesinden bu yana ağır ticari taşıt sanayisinin temel taşlarından bkocaman olan Mercedes-Benz Türk, 100 bininci otobüsünü byeminlerden indirerek tarihi bir başarıya imzalaydı. 4 bini aşkın çalışanı ile hem Türkiye ’nin hem de dünyanın en teknolojik, en etrafçı ve en entegre otobüs imal merkezlerinden bkocaman olan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası ’nın byeminlerinden inen 100 bininci otobüs üçüncü nesil  Travego oldu. Markanın otobüs fabrikası, 1995 senesinde Mercedes-Benz 0 403 modeliyle başlayan imal macerasında iç pazardaki başarısının yanı gizeme yurt dışına yaptığı ihracatla da Türkiye ekonomisine ehemmiyetli katkı sağladı.

Mercedes-Benz ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor

100 bininci otobüsün byeminden inişi için tertip edilen merasimde konuşan Mercedes-Benz Türk İcra Heyeti Başkanı Süer Sülün, “2008 senesinde, firmamızın kuruluşundan bütün 41 sene sonra, 50.000 ’inci otobüsümüzü byeminden iftiharla indirmiştik. İkinci 50.000 otobüsümüzü 14 senede ürettik. Bugün 100.000 ’inci otobüsümüzü byeminden indirmenin şerefini yaşıyoruz. Türkiye ’de üretilen her 2 otobüsten 1 ’ini üretiyor, ürettiğimiz her 10 otobüsten 8 ’ini ihraç ediyoruz.

Bugün 70 ’deri fazla ülkeye yaptığımız otobüs ihracatımız, 62.000 adedi aştı ve biz bu ihracatın takribî 40.000 adedini 2008 senesinden itibaren reelleştirdik. Ülkemizin ekonomisine, istihdamına ve geleceğine katkı sağlayan bir işletme olarak, tüm çalışanlarımız ve hissedarlarımızla beraber markamızın lider konumunu, otobüs alanındaki bayrak taşıyıcı misyonumuzla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Marka, yapıma başladığı 1968 senesinden bu yana Mercedes-Benz ve Setra marka 17 değişik otobüs modelinin yapımına imzalaydı. İlk otobüs ihracatını 1970 senesinde asıllaştıran işletme o tarihten bu yana Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yer alan 70 ’in üzerinde ülkeye 62 bin adedin üzerinde otobüs ihraç etti. Şu an ise Hoşdere Otobüs Fabrikası ’nda Mercedes-Benz ve Setra markalı 6 model, muhtelif versiyonlarıyla üretilip ihraç ediliyor.

Alakanızı çekebilir: Uçan otomobil modellerinin lideri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.