Uçan otomobil pazarına farklı dokunuş: “Model A”

10.03.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Uçan otomobil pazarına farklı dokunuş: “Model A”

Şu an birçok değişik uçan otomobil projesi üzerinde çalışılıyor. Bunlar arasında Alef Aeronautics imzalı Model A da yer alıyor.

Teknoloji işletmeleri son yarıyılda daha çok eVTOL yapısındaki uçan taksiler üzerine odaklanıyor. Bu elektrikli temele sahip taşıtlar ile belirli lokasyonlar arasında özerk olarak yolcu taşınması kastediliyor. Aynı zamanda eVTOL yapısını benimseyen başka bir deyişle dikey olarak iniş kalkış yapabilen elektrik temelli şahsi hava araçları da geliştirme safhasında yer alıyor. Hepsine ek olarak günümüzde uçan motosiklet modelleri geliştiren şirketler bile bulunuyor. Havacılığın uzun tarihinde reele dönüştürülmesi en çok arzu edilen alanların başında ise uçan otomobil modelleri geliyor.

İşte bu alanda dikkat toplamayı başaran en son adlardan birisi Alef Aeronautics firmayı oldu. Şirketin Model A adlı prototip uçan otomobil modeli, daha evvel gördüğümüz alternatiflerden çok daha değişik görünüyor zira vasıtada katlanabilir yapıda bile kanatlar yer almıyor. Vasıtanın basmakalıp yollarda da kullanılabilmesi kastediliyor ve bu tasarım bu niyeti rahatlıkla olası kılıyor.

Üst kısmı tamamen sarih planlanan ve bu sarih kısmın içerisinde motorları yer alan Model A, tamamen elektrikli aktarım temelinde 177 kilometre boyunca uçabilecek açıklaması yapılıyor. eVTOL temelinin benimseyen vasıta bir otomobil olarak yolda kullanıldığı zamansa 322 kilometre kadar bir erimin elde edilebileceği iddia ediliyor.

İki karakter planlanan kabin bvefatı hareketli olan Model A, bu sayede düz değil yan bir biçimde uçuş sunuyor. Yatay kullanım altyapısı ehemmiyetli zira bu sayede vasıtanın üst ve alt bvefatları birer kanat olarak vazife yapıyor. Burada temel olarak çift kanatlı uçak anlamı devreye giriyor.

Şu an prototip safhasında olan Model A, şayet her şey yolunda giderse böyle kalmayacak. 2019 senesinden bu yana uçuş testlerinin yapıldığı belirtilen vasıtanın, 2025 ’in sonunda ticari olarak satışa ve kullanıma sunulması kastediliyor. Vasıta için konuşulan sayı ise 300 bin dolar seviyesinde yer alıyor.

Hareketli kabin bvefatı ile yan uçmak acayip ancak usçu bir altyapı olarak dikkat çekiyor

Model A uçan otomobil modeli yanında bu da alakanızı çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.