Netflix, Türkiye ’deki yerli içerikler için ehemmiyetli açıklamalar yaptı

13.01.2023
0
Okuma Süresi: 16 dakika
A+
A-
Netflix, Türkiye ’deki yerli içerikler için ehemmiyetli açıklamalar yaptı

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, Türkiye ’deki yerli içerikler için ehemmiyetli açıklamalar yaptı.

Netflix, Türkiye ’ye geldiğinden günden bu yana yerli içeriklere büyük umursuyor. Şimdiye kadar çok sayıda Türkiye ’de hazırlanan içeriği karşımıza getiren işletme, buna son vermeyecek. Netflix, dün akşam Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş ev sahipliğinde bir davet tertip etti ve burada önümüzdeki yarıyılda yayınlanacak yerli imallerden oluşan bir seçki sergiledi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Diştaş, “Bugüne dek Türkiye ’de 30 ’dan fazla dizi ve film ürettik; yeni, ve değişik hikâyelere yer açtık. Hem Türkiye ’de çok başarılı olduk, hem de onlarca ülkede en çok izlenenler arasına girmeyi başardık. Bu başarı için, özverili katkıları ve emekleri için yazarlarımıza, üretimcilerimize, rejisörlerimize, oyuncularımıza, teknik ve set takımlarımıza teşekkür ederiz. Türkiye ’nin ruhunu, derinliğini, şiirini, müziğini, esprisini beraber anlatıyoruz dünyaya; kültürümüzle kalpleri fethediyoruz” dedi.

Diştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hikâyelerimizin tesiri ve eforu ile daha büyük başarılara erişeceğimize inanıyorum. Bizim potansiyelimiz İspanya ’dan, Fransa ’dan ve Güney Kore ’den sonra Türkiye ’den çıkan bir hikâyenin de surat milyonlar tarafından izlenmesidir. Birbirimize esin olmaya devam edelim; cesaretle ve ısrarla!”

ABD ’den İspanya ’ya, Brezilya ’dan Suudi Arabistan ’a 7 ülkede yapılan bir kamuoyu araştırmasının neticelerini de paylaşan Diştaş, değişik ülkelerde Netflix imallerini izleyen abonelerin Türkiye ’yi ziyaret etme isteğinin 2,6 kat, Türkçe ’yi bilme isteklerinin ise 4,6 kat çoğaldığını açıkladı.

Netflix ’in önümüzdeki yarıyılda 30 ’un üzerinde dile çevirerek 190 ülkeye taşımaya hazırlandığı coşku verici imallerin birkaçıyla alakalı bilgiler de paylaşıldı:

-Sıcak Kafa [Dizi] – Afşin Kum ’un aynı isimli romanından uyarlanan ve bağlantı yoluyla akıldan zihine berişerek yayılan bir salgını mevzu alan dizi, Mert Baykal ’ın yaratıcılığında ekrana geliyor. Sekiz bvefattan oluşan ve distopik serüven türündeki dizinin imalciliğini ise TIMS Production üstleniyor.

Konuşmayla berişen ve “abuklama” ismi verilen bir cins çılgınlık salgınının alt üst ettiği dünyada, bu hastalıktan sırlı bir biçimde kurtulmuş tek şahıs, daha önceki bir dilbilimci olan Murat Siyavuş ’tur. Herkesten sakladığı bu gidişatın fark edildiğini ve arandığını bilen Murat, saklandığı kurtarılmış bölgeden kaçmak ve yangınlar içindeki İstanbul ’un sırlı dehlizlerinde hastalığın ona serveti olan “sıcak kafa”sının gizeminin peşine düşmek zorunda kalır.

Oyuncu kadrosunda Osman Sonant, Şevket Çoruh, Hazal Subaşı, Tilbe Saran, Kubilay Tunçer, Özgür Emre Yıldırım, Gonca Vuslateri ve Haluk Bilginer ’e yer veren Sıcak Kafa, 2 Aralık ’ta tüm dünyayla aynı anda Netflix ’te.

-Şahmaran [dizi] – Umur Turagay ’ın idarediği, başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz ’in yer aldığı merakla bilave edilen dizi Şahmaran, Pınar Bulut ’un “eşsiz” senaryosuyla TIMS & B Productions imalciliğinde ekrana gelecek. Şahsu, öğretim görevlisi olarak gittiği Adana ’da seneler evvel annesini terk eden büyükbabasıyla yüzleşmeye kararlıdır. Bu yolculukta kendisini Şahmaran ’ın soyundan gelen ve Mar ismi verilen sıradışı ve sırlı bir topluluğun ortasında bulur. Aşkın ve bilgeliğin en büyük sembollerinden olan Şahmaran efsanesine inanan Mar ırkı, Şahsu ’nun da gelmesiyle tarihi kahinliğin bitirilmesini bilave etmektedir. Büyükbabasından geçmişin hesabını sormak üzere yola çıkan Şahsu ’nun Maran ile yollarının kesişmesiyle bir daha hiçbir şey daha öncekisi gibi olmayacaktır…

-Terzi [Dizi] – Başarılı oyuncu Çağatay Ulusoy, hakikat bir hikâyeden uyarlanan Terzi ile Netflix ’e dönüyor. Rejisör koltuğunda Cem Karcı ’nın oturduğu Terzi ’nin imalciliğini ise OGM Pictures üstleniyor. Senaryosu Rana Mamatlıoğlu ve Bekir Baran Sıtkı ’nın kaleminden çıkan dizinin oyuncu kadrosunda Çağatay Ulusoy ’a, Salih Bademci, Şifanur Gül ve Olgun Şimşek gibi güçlü adlar eşlik ediyor. 

Terzi, becerisini büyükbabasından servet alan genç ve başarılı terzi Peyami ’nin hikâyesini anlatıyor. Büyükbabasının vefatından sonra herkesten gizem gibi gizlediği, akli balansı yerinde olmayan babası Mustafa ’nın bakımını üstlenmek zorunda kalan Peyami, en büyük gizemini İstanbul ’daki hayatının bütün merkezine yerleştirmeye mecbur kalır.  İstismar edildiği bir ilişkiden canı pahasına kaçmakta olan Esvet, kendi gizemleriyle Peyami ’nin ve Mustafa ’nın hayatına girer.

-İyi Adamın 10 Günü [Film] – Pek çok coşku verici diziye imza atan Uluç Bayraktar ’ın rejisörlüğünü üstlendiği İyi Adamın 10 Günü, Mehmet Eroğlu ’nun aynı isimli romanlarından uyarlandı. Ay İmal ’ın imalini üstlendiği trilojinin biltihapçı filmi İyi Adamın 10 Günü ’nün senaryosunu ise yeniden Mehmet Eroğlu ve Damla Serim kaleme aldı.

Hayatınız boyunca kimseye hasar vermediyseniz, gerçekten iyi bir insan olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Nejat İşler ’in başrolünde yer aldığı İyi Adamın 10 Günü, bu suale cevap ararken, Sadık kişiliği üzerinden iyi bir insan olmanın anlamını sorguluyor.

Trilojinin ikinci filmi olan Makûs Adamın 10 Günü ’nün ise yeniden 2023 seneyi içinde yayınlanması tasarlanıyor.

-Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? [Dizi] – Perihan Mağden ’in aynı isimli romanından uyarlanan Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, bir anne ile kızının kaçış hikayesini mevzu alıyor. Ertan Kurtulan ’ın senaryosunu yazdığı 1441 Productions imali dizide, anne şahsiyetine kabiliyetli oyuncu Melisa Sözen hayat veriyor.

Sürekli bkocamanlarından kaçan ve lüks otellerde kalan bir anne ve minik kızı Bambi, geride cesetlerden iz bırakarak yollarına devam ederler. Ancak lüks otellerin yerini köhne motellerin almasıyla, peri masalının söz verildiği gibi olmayacağı ortaya çıkar. Bu kaçış hikayesinde anne av değil de avcı olabilir mi?

-Boğa Boğa [Film] – Onur Saylak ve Hakan Günday ’dan yeni bir gerilim filmi. 

Başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Funda Eryiğit ’in yer aldığı Boğa Boğa, İstanbullu bir çiftin huzur dolu yeni bir hayata başlamak üzere Ege ’de bir köye yerleşmesini anlatıyor. Huzurlu bir hayata başlamayı kasteden bu ikilinin, köyde pek çok düşmana sahip olduğunu kavraması uzun sürmeyecektir.

-Aaahh Belinda [Film] – Atıf Yılmaz ’ın ünlü hikâyesi, Netflix ’te ekranlara geri dönüyor… Deniz Yorulmazer ’in rejisörlüğünü yaptığı, senaryosunu Hakan Bonomo ’nun kaleme aldığı ve OGM Pictures ’ın imalciliğini üstlendiği filmde Dilara kişiliğini Neslihan Atagül canlandırıyor. Filmde Atagül ’e, kabiliyetli oyuncu Necip Memili ve Serkan Çayoğlu eşlik ediyor.

Aynı adlı filmin çağdaş uyarlaması olan Aaahh Belinda, yakın zamanda çıkacak bir şampuan olan “Belinda” için bir televizyon reklamında yer alan genç oyuncu Dilara ’yı odak noktasına alıyor. Provalardan biltihapta Dilara ’nın hayatı bir anda değişir ve senaryonun tüm unsurlarının hakikate dönüştüğünü fark eder. Artık o Handan ’dır ve naçarca aksini kanıtlamaya çalışır.

-Yaratılan [Dizi] – Ünlü rejisör Çağan Irmak ’tan alışılmamış bir drama, 1800 ’lü senelerden tüm insanlıkla paylaşılmak için gelen bir anlatı…

Çağan Irmak ’ın yaratıcısı olduğu ve rejisörlüğünü üstlendiği Yaratılan, Mary Shelley ’nin “Frankenstein” romanını uyarlıyor. Başrollerinde Taner Can Vermez ve Erkan Kolçak Köstendil ’i izleyeceğimiz, oyuncu kadrosunda ise Şifanur Gül ve Bülent Şakrak gibi kabiliyetli adların yer aldığı dizinin imalciliğini O3 Medya üstleniyor.

1900 ’lü senelerin başında Bursa ’dan İstanbul ’a uzanan bu epik hikayede Yaratılan, insanoğlunun en temel suallerinden bkocaman olan “vefat ve sonrasına” odaklanıyor. Maceracı, isyankar, coşkulu ve zekası bedenine sığmayan genç tıp talebesi Ziya ’nın en büyük dileği, çok iyi bir hekim olup tıbbın derman bulamadığı birçok salgın hastalığa derman olabilmektir. İstanbul ’da tanıştığı çılgınlık ve dehalık arasında duran hekim İhsan, onu bu dünyada anlayabilen tek şahıs olmuştur. Birbirini bulan bu iki garip ve yaralı ruh, beraber giriştikleri saklı ve yasaklı deneyin bedellerini ağır bir biçimde ödeyeceklerdir. Çünkü kodlarını çözmeye çalıştıkları kadim bir yazı onları sanki trajedinin kapısına getirip bırakır.

Netflix

-Ayzek ile Bir Gece  [Film] – Cem Yılmaz ’ın tertemiz dramedi türündeki filmi sadece Netflix ’te.

Ayzek ile Bir Gece, Cem Yılmaz ve Netflix ’in dizi, film ve stand up gibi değişik formatlardan oluşan 6 projelik uyuşması kapsamındaki ilk film. Cmylmz Fikirsanat ’ın üretimcisi olduğu, Cem Yılmaz ’ın yazıp idarediği ve başrolünde yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Ahsen Eroğlu, Celal Kadri Kınoğlu, Nilperi Şahinkaya, Özge Özberk ve Bülent Şakrak yer alıyor.Yıllardır vapurlarda garsonluk yapan Ayzek, pandemi sebebiyle işsiz kalır ve bir vakit sonra bir otelin gece vardiyasında iş bulur. Ancak ilk gecesinde Ayzek ’in başına neler geleceğini kim bilebilir.

-Last Call For Istanbul [Film] – Coşkuyla bilave edilen ikili Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ ’u yine bir araya getiren Last Call For Istanbul ’un imalini OGM Pictures üstlenirken, filmin rejisör koltuğunda Gönenç Kurnaz oturuyor.
New York, aşk ve ikinci talihlere dair bir hikâye… 

New York havalimanında bavulu bir başkası ile karışan Serin ’in yolu Mehmet ile kesişir. Kayıp bagajın peşine düşen iki yabancı New York ’ta aşk, evlilik ve sadakat üzerine bir bulguya çıkarlar.

Netflix, coşkuyla beklenecek yeni imallerine ek olarak, izleyicinin büyük beğenisini kazanan Rise of Empires: Ottoman 2. Sezon, Kulüp 3. Kısım, Kuş Uçuşu 2. ve 3. Sezon, Aşk Stratejileri 2 ve Pera Palas ’ta Gece Yarısı 2. Sezon gibi sevilen yerel içeriklerinin yeni sezonlarıyla önümüzdeki yarıyılda yayınlanacağını müjdeledi.

Türkiye ’nin zengin hikâye anlatıcılığını dünyayla buluşturmaya ve Türkçe içeriklere yatırım yapmaya devam eden Netflix, kısa vakit içinde imaline başlanacak ve 2024 senesinde yayınlanması tasarlanan yeni orijinal projelerini de duyurdu:

-Asaf [Dizi] – Özgür Önurme ’nin yaratıcısı ve rejisörü olduğu, Idea Film imali Asaf, eşi ve oğlu tarafından terk edildikten sonra hayatını düzeltmenin bir yolunu bulmaya çalışan, güçlü ahlaki bedellere sahip sıradan bir Uber sürücüsünün, bahtsız bir araba kazası neticeyi hayatının değişmesini mevzu alıyor. Bu kaza ile yanlış insanların piyonu haline gelen Asaf ’ın hayatı bakiye dek değişecektir…

-Kasaba [Dizi] – Başarılı rejisör Seren Yüce ’nin imzasını taşıyan, Deniz Karaoğlu ve 0917a13022b20c373d375377bece7543 Yaşar Akal ’ın senaryosunu yazdığı, Bir Film imali Kasaba, seneler içinde ayrı düşen ve annelerinin vefatının ardından memleketlerinde yine bir araya gelen iki erkek kardeşi mevzu alıyor. Çocukluk dostlarıyla birlikte, kaza yapmış bir vasıtanın bagajında para dolu çantalar bulan iki kardeş, kendilerini bir kedi-fare oyununun içinde bulurlar. Hayal bile edemeyecekleri kadar para bulan bu üçlü, hayatlarını değiştirecek bu kaderi kullanabilecek mi, yoksa oynamaya başladıkları oyunu kaybetmeye mahkum mu olacaklar?

-Kül [Film] – Erdem Tepegöz ’şan idarediği, imalciliğini Ay İmal ’ın üstlendiği bu coşku verici film, zengin ve evli bir kadının sırlı bir marangoza aşık olması ve bunun yol açtığı çatışmaları anlatıyor. Filmin başrollerinde ise Mehmet Günsür, Funda Eryiğit ve Alperen Durmaz yer alıyor.

-Tertemiz Bir Berkun Oya Projesi [Dizi] – Bir Başkadır ve Cici ’nin başarılı yaratıcısı Berkun Oya, yeni bir proje için tekerrür Netflix ile bir araya geliyor.

Anne, baba ve çocuk… Bir çekirdek ailenin yaradılışını ve uzun senelere yayılan serüvenlerini mevzu alan hikâye, kendine has bir asıllık gezegeninde, alışılmışın dışında bir izleme algısı yaratarak ilerliyor. Hayat ve evveli, vefat ve sonrası… Geniş bir zaman yelpazesinde, çekirdek ailenin birbirleriyle ve onları çevreleyen cemiyetle yüzleşmelerine ve çatışmalarına tanık oluyoruz. 

-Kimler Geldi Kimler Geçti [Dizi] – Kabiliyetli ve kıdemli yazar Ece Yörenç, Ay İmal ’ın üretimcisi olduğu bu romantik komediyle bizi günümüz ilişkilerine götürecek. Kimler Geldi Kimler Geçti; “ilişki vaziyeti karmaşık”, morali çok yüksek bir “Aşşırı aşk” hikâyesi. Birkaç düğün evvel, “ilk aşk”tan hemen sonra, bazen “bench”de, bazen “ghost”ta, bazen kaçan, bazen kovalayan, ilişki ararken “ilişmeler”e tutulan Leylaların, Ömerlerin, Sarpların, Şeyyazların ve Cemlerin çağdaş hayat sancısı. 

Netflix açıklamaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan enteresan ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.