NASA, Space Launch System kalkışını yine erteledi

23.11.2022
11
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
NASA, Space Launch System kalkışını yine erteledi

ABD ’nin uzay programı çalışmalarından mesul olan müessese NASA, Space Launch System için kalkışı iki değişik sınamada da yapamamıştı.

Kaçıranlar için kısa bir özet geçelim. Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geliştirdiği 24 milyar dolarlık Space Launch System ya da kısa ismiyle SLS roketi ile ilk kalkışı geçtiğimiz haftalarda yapacaktı ancak motor meseleyi nedeniyle bu kalkış ertelenmişti. Müessese geçtiğimiz hafta ikinci sınamaya çıktı ancak bunda da kalkış yapılamadı. İkinci seferde çözülemeyen bir hidrojen sızıntısı baş gösterdi ve bu surattan kalkış iptal edildi. Bu mevzuda yaptığı açıklamada NASA şunu aktarmıştı: “Artemis I ’in Ay görevi ertelendi. Ekipler, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntıyla ilgili bir meseleyi çözmeye çalıştı ancak başarısız oldu.”

NASA, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında üçüncü sınama eylül ayında olmayacak stilinde bir bilgi vermişti. Buradan işaretle kalkışın ekim ayında yapılması beklenmiyordu. Ancak daha sonra bir paylaşım daha yapıldı ve NASA ’daki mühendislerinin ikinci kalkışta sızdıran yakıt contalarını değiştirdiği duyuruldu.

O zaman şayet süreçte her şey yolunda giderse 27 Eylül tarihinde bir kalkış denemesi daha yapılacak bilgisi verildi. Ancak bir sonraki sınamaya kalkışın yapılacağı bölgedeki hava gidişatı izin vermedi. Görevi bir defa daha ertelemek zorunda kalan NASA, yaptığı açıklama ile yeni kalkış aralığını 12 Kasım – 27 Kasım olarak belirledi. Yani ekim ayını komple atlayan müessese, şayet ekstra bir şey çıkmazsa bu tarihler arasında bir defa daha kalkış sınayacak.

Üçüncü sınamada her şey yolunda giderse ilk “test görevine” çıkılacak ve bu görev kapsamında SLS ’in önünde herhangi bir astronota ev sahipliği yapmayan Sensörler ile donatılan mankenler var 20 milyar dolarlık Orion kapsülü bulunacak.

Bu 2,1 milyon kilometre yol yapacak kapsül ile beraber takribî 42 günlük bir yolculuğa çıkacak ve Ay ’a 5o sene sonra gidip geri gelecek olan NASA, SLS ile atılacak Orion kapsülün 2 bin 750 derecelik sıcaklığa dayanacak ısı kalkanları ile donatılmış 386 bin kilometre uzaklıktaki Ay ’a takribî bir hafta zaman içerisinde erişeceğini hesaplıyor.

SLS, NASA tarafından açıklandığı kadarıyla kalkışta bütün 8.8 Milyon pound itme güçi üretebiliyor. Bu açıdan SpaceX Falcon Heavy‘den ve yine Amerika Birleşik Devletleri üretimi Saturn V‘deri daha güçlü olan SLS, eforunu dört adet RS-25 Toplam efor için ekstra iticiler de var motordan alıyor. NASA, Artemis programı dahilinde 2025 senesinde yeniden Ay ’a astronot yollamak istiyor.

NASA ve Space Launch System gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.