Nvidia RTX 4090 özelinde yaşanan sorun oldukça büyük

29.04.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Nvidia RTX 4090 özelinde yaşanan sorun oldukça büyük

Masaüstünün yeni performans kralı haline gelen Nvidia RTX 4090, halen evham verici “yanma” meseleyi ile gündemde.

Tüm ayrıntılarında burada yer verdiğimiz RTX 40 ivedisi ekran kartlarından en çok dikkat sürükleyen Nvidia RTX 4090, çok yüksek efor isteyen bir ekran kartı. Bu ekran kartı aynı zamanda dolaysız olarak yolda olan ATX 3.0 efor kaynakları için planlanmış gidişatta. Ekran kartı bir ATX 3.0 efor kaynağı kullanıldığı zaman eforunu tek bir kablodan alabiliyor. 4090 ’a mevcut ATX efor kaynakları ile efor verilmek istendiği zaman ise kutu içeriklerine konulan 16-Pin efor adaptörlerinin 12VHPWR kullanılması gerekiyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde bu adaptörlerden iki tanesi yanarak / eriyerek kullanılmaz hale geldi.

Bu Asus ve Gigabyte imzalı kartlarda görülen gidişatın artta dolaysız olarak adaptör meseleyi bulunuyor gibi duruyor. Kullanılan adaptör gereğinden fazla bükülürse problem oluşuyor ve bu da yük altında erimeye neden oluyor. Nvidia ve öbür ekran kartı üreticileri bu 16-Pin efor adaptörlerinin doğru kullanılması / takılması gerektiğini özellikle ihtar yaparak belirtiyor. Ancak kullanıcılarının bunu netlikle düşünmemesi, en başında mesele yaratmayacak kabloların üretilmesi ve verilmesi gerekiyor.

Bu mevzuda geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Nvidia, mesele yaşayanlar ile bağlantıya geçildiğini ve analiz başlatıldığını aktarmıştı. Gidişat yeni ortaya çıktığı kadarıyla göründüğünden daha büyük. Hatta bu surattan Nvidia ’nın başındaki ad Jensen Huang ’ın bizzat Tayvan ’a gittiği ve üreticiler ile görüşmeye başladığı aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla bu problem tüm RTX 4090 ’ları içeriyor.

Buradaki en büyük kasvetlerden birisi, Nvidia ’nın 4090 ’larda belirli bir işletmenin 16-Pin bağlantı noktasının kullanılmasını gerekli kılması. Bu surattan mesele şu an herkesin başında bulunuyor, her kart tehlike altında yer alıyor. Yaşananlar sebebiyle birçok üreticinin 4090 ’larını ertelediği ve analiz yapmaya başladığı açıklanıyor. Burada akla bir defa daha Nvidia ile EVGA arasındaki meseleler geliyor.

Geçtiğimiz hafta tepki sürükleyen 4080 12GB versiyonunu “yanılgı yaptık” diyerek rafa kaldıran ekran kartı Nvidia, yeni nesilde performansı çok yükseltti ancak genel olarak çok makûs bir çıkış yapmış oldu.

Nvidia bilgilerine göre 3090 Ti ’dan 2-4 kat arasında daha fazla performans getiren 1.599 dolarlık RTX 4090 modeli 16384 CUDA çekirdeği üzerine kuruluyor, 24 GB GDDR6X bellek 384-bit taşıyor ve 450W TGP değerine sahip. Ancak bu en alt seviye değer. En üstte bazı şirketler 660W gibi oldukça yüksek bir seviyeye çıkabilecek.

Nvidia RTX 4090 yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.