“Otomobilde ÖTV indirimi söylentileri gerçeği yansıtmıyor”

17.06.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
“Otomobilde ÖTV indirimi söylentileri gerçeği yansıtmıyor”

Zaman zaman gündeme geliyor ve ses getiriyor ancak şimdilik otomobilde ÖTV indirimi dedikoduları reeli yansıtmıyor.

ÖTV ya da Özel Tüketim Ödentisi uzun zamandır hayatımızda ve sıfır otomobil modellerinin üzerine olağanüstü yüksek bir yük getiriyor. Örneğin Türkiye ’de otomobil maliyet listesini detaylı olarak paylaşan en büyük adlardan birisi Seat. Şirketin Türkiye ’de satılan en ucuz modeli “IBIZA” ve firmaya göre bu taşıtın net maliyeti 210 bin TL seviyesinde. Bu taşıtın üzerine bütün 168 bin TL kadar ÖTV ve 68 bin TL kadar Katma Değer Vergisi ilave ediliyor. Bunlar ve ekstra olarak alınan MTV ile beraber taşıtın satış maliyeti 450 bin TL oluyor.

Seat ’ın Türkiye ’de sattığı en pahalı modeli ise “TARRACO”. Bu taşıtın en üstte net maliyeti 530 bin TL seviyesinde. Taşıtın net maliyetinin üzerine bütün 424 bin TL kadar ÖTV ve 171 bin TL kadar Katma Değer Vergisi ilave ediliyor. Bunlar ve alınan MTV ile beraber taşıtın satış maliyeti bütün 1,1 milyon TL oluyor.

Birçok şahıs bu aidatlar sebebiyle sıfır bir otomobil satın alamıyor ve bunun bazı rivayetlerin aksine yakında değişmesi de pek olası görünmüyor. Bu mevzuda bir köşe yazısı yayınlayan otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci, TV100 ’den yer alan yazısında “ÖTV ’de indirim dedikodusu herkese hasar veriyor” diyor ve üstüne şunları ilave ediyor:

“Geçen haftanın sosyal medyada ses getiren iddiası ilk kere otomobil alacaklara, 5 sene satmamak kaydı ile ÖTV ’siz vasıta alma imkânı geliyor söylemi oldu. Sordum soruşturdum, bir hakikatlik payı var mı diye inceledim. Bütün de varsayım ettiğim gibi yokmuş.”

Özpeynirci, bunun hem akdikeni hem satıcıya hasar verdiğini şöyle aktarıyor: “Bu tip paylaşımlar yurttaşlar için de büyük beklenti oluşturuyor ve hasar veriyor. Her ay ‘ÖTV indirimi gelecek ’ diye bilavelerken, vasıtalar kesintisiz zamlanıyor. Otomotiv sektörü de oluşan beklenti sonrası satışlar durduğu için hasar görüyor. Başka Bir Deyişle bir iddia herkese büyük hasar veriyor.”

Sene sonunda otomotivden bütün 142 milyar TL ÖTV kazancı bilave edildiğini yazan Özpeynirci, tek başına “ilk kere otomobil alacaklar için ibaresi ciddi biçimde suistimale sarih” dediği dedikodular üzerinden otomobilde ÖTV indirimi şimdilik olası değil açıklamasında bulunuyor.

Peki Türkiye ’de otomobil maliyetleri gerçekten alta nasıl çekilebilir? Zira ÖTV kalksa bile maliyetler hali hazırda çoğu şahıs için oldukça yüksek seviyede olacak. Net olarak otomobil satışlarından Katma Değer Vergisi kaldırılamaz. Bu noktada daha da düşük sayılar için kesinlikle dolar ve euro kurlarının düşürülmesi gerekiyor. Maliyetlerin bunun haricinde düşmesi pek mümkün görünmüyor. Sıfır vasıta maliyetlerine bağlı olarak ikinci el maliyetleri de olağanüstü seviyede yer alıyor.

Otomobilde ÖTV indirimi iddiaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.