Resmî Gazete ’den tarih verildi: “Araçlara alkol kilidi geliyor”

29.04.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Resmî Gazete ’den tarih verildi: “Araçlara alkol kilidi geliyor”

Türkiye ’de otomobil odaklı ehemmiyetli bir adım atılıyor. Resmî Gazete ’den tarih verildiği üzere taşıtlara içki kilidi geliyor.

NTV ’de yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ’nca hazırlanan Motorlu Vasıtalar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Birimlerinin Tip Onayı ve Piyasa Himayeyi ve Teftişine Ait Yönetimsel Koşullar Hakkında İdaremelik, Acil Vaziyet Şeritte Yakalama Sistemlerine Ait Motorlu Taşıtların Tip Onayı Hakkında İdaremelik, İçki Kilidi Montaj Ön Hazırlığına Ait Motorlu Taşıtların Tip Onayı Hakkında İdaremelik ile Sürücü Düşüncelilik ve Dikkat İhtar Sistemine Ait Motorlu Taşıtların Tip Onayı Hakkında İdaremelik, Resmi Gazete ’nin Çarşamba günkü mükerrer rakamında yayımlandı.

Yeni taşıtlarda acil vaziyet şeritte yakalama sistemi, içki kilidi montaj ön hazırlığı, sürücü düşüncelilik ve dikkat ihtar sistemi gerekliliğine ait mevzuatın yürürlüğe gireceği tarih 7 Temmuz 2024 olarak belirlenmiş durumda.

Söylendiği kadarıyla taşıtlara takılan içki kilitleri, belirli bir hududu aşan içkili sürücülerin taşıt kullanmasını önleyerek trafik güvenliğini artırmayı hedefliyor. İçki kilidi montaj ön hazırlığı idaremeliğinin Avrupa Resmî Gazetesi ’nde 30.07.2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatılıyor.

Dünya genelinde ve Türkiye ’de her sene binlerce insan içkili sürücülerin kurbanı oluyor. Bunu eksiltmek ismine atılan her adım hoş ancak bunlara gerek kalıyor olması yeis veriyor. 2022 senesinde hali hazırda insanlar içkili taşıt kullanmaması gerektiğini bir cinsli anlamıyor.

Otomobiller için içki kilidi tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.