Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink, 40 ülkeye erişti

02.12.2022
6
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink, 40 ülkeye erişti

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti hem uydu sayısı hem de ülke bazında genişlemeye devam ediyor.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9 ’a yüklenen uydular pespaye dünya yörüngesine sevk ediliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak çoğalıyor. Uzaydan yüksek süratli internet sunabilen Starlink ’i şimdi gündeme getiren iki değişik mevzu oldu. İlk olarak şirket Starlink ’in Malta sınırlarında da etkin edildiği duyuruldu. Malta ile beraber Starlink ’in etkin olarak kullanılabildiği ülke sayısı bütün 40 ’a erişti. 2023 yılında Türkiye ’de de etkin edileceği açıklanan Starlink ’in sarih olduğu tüm ülkeler buradaki haritadan görülebiliyor.

Starlink ’i bugün gündeme getiren ikinci mevzu yeni bir görev oldu. Şirket Falcon 9 roketi kullanarak geçtiğimiz saatlerde 34 adet Starlink uydusunu ve AST SpaceMobile ’ın BlueWalker 3 uydusunu sorunsuz olarak pespaye dünya yörüngesine çıkardı.

Yapılan son görevde Falcon 9 ’un Kennedy Uzay Merkezi ’nden yapılan kalkışı bütün olarak böyle oldu:

Liftoff! pic.twitter.com/TM8bDycT2U

— SpaceX @SpaceX September 11, 2022

Görevde kullanılan Falcon 9 ’un özerk deniz üstü platformu A Shortfall of Gravitas ’a iniş, ise bütün olarak böyle oldu:

Falcon 9 ’s first stage has landed on the A Shortfall of Gravitas droneship – completing SpaceX ’s first 14th flight of a first stage booster pic.twitter.com/F6Stba4bU3

— SpaceX @SpaceX September 11, 2022

SpaceX Starlink projesi bundan evvel ise büyük bir T-Mobile ortaklığı ile ses getirmişti. Tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz mevzuda yapılan açıklamaya göre SpaceX ’in önümüzdeki sene pespaye dünya yörüngesine atılacak “Starlink V2” olarak geçen ikinci jenerasyon uyduları, taşıdıkları özel ekipmanlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan uslu telefonlara uydu internet sağlayacak. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile ’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek.

Bu yeni sistem ilk safhada çok süratli olmayacak ancak daha sonra kuvvetlenecek. Musk ’ın açıklamasına göre en başta bağlantı 2-4 Mbps arasında olacak ve bu sebeple daha çok mesajlaşma WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar dahil ve sesli aramalar için kullanılabilecek. Baz istasyonlarının olmadığı ya da sürüklemediği bölgelerdeki acil gidişat bağlantı gereksinimleri için harika görünen sistem, baz istasyonu gibi görev yapacak yeni uydular ile yeni nesil tüm uslu telefonları sürece dahil edecek. Başka Bir Deyişle bu sistem için yeni telefonlara gereksinim olmayacak.

SpaceX Starlink büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.