Samsung, LPDDR5X DRAM özelinde çıtayı yükseltti

16.05.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Samsung, LPDDR5X DRAM özelinde çıtayı yükseltti

Güney Kore merkezli teknoloji devlerinden Samsung, dünyanın ilk LPDDR5X DRAM bkocamanımı sonrasında yerinde saymıyor.

Samsung LPDDR5X DRAM, şu an birçok mahsulde etkin olarak yer alıyor ve yüksek performans getiriyor. LPDDR5 DRAM ’lerden 1,3 kat daha süratli olan ve bunu yüzde 20 daha az enerji tüketerek sunan Samsung imzalı LPDDR5X DRAM birimleri, bugün yine gündemde. Zira şirket geliştirdiği yeni nesil DRAM ’ler ile en üstte 8.5 Gbps seviyesine erişmeyi başardı. LPDDR5 DRAM ’lerin 6.4 Gbps transfer süratini ciddi biçimde yükselten yeni altyapı, Samsung ’un alandaki eforunu daha da artırıyor. İşletmenin 7.5 Gbps ’yi geçtiği bu sürate Qualcomm ’un takviyesiyle eriştiği verilen ehemmiyetli ayrıntılar arasında yer alıyor.

Samsung, birçok şahıs tarafından bilinmiyor ancak teknoloji sektörünün en ehemmiyetli parça tedarikçileri arasında yer alıyor. Bellek ve depolama çözümleri büyük satış sayılarına erişen şirket, aynı zamanda pazarın en büyük ekran / oturum üreticileri arasında da bulunuyor. En büyük alıcıları arasında Apple yer alan şirket, yarı geçirgen mevzusunda elini kuvvetlendirme mevzusunda da tasarılar yapıyor.

Hatta şirket bu mevzuda geçtiğimiz hafta beş senelik iddialı bir tasarı açıkladı. Bu tasarı kapsamında da işletmenin Spesifik olarak Samsung Foundry kısmı 2025 senesinde 2 nm imal sürecine, 2027 senesinde ise 1.4 nm imal sürecine geçmeyi tasarladıklarını duyuruldu.

2023 senesinde Samsung başta olmak üzere 3 nm imal seviyesini ve 3 nm yongaları standart hale getirecek sektörün bu mevzuda eriştiği ve kastettiği seviye gerçekten harika görünüyor. İmal sürecinde “nm” seviyesi düştükçe bkocamanımdan alandan daha fazla efor ve daha yüksek verim alınabiliyor.

Samsung LPDDR5X DRAM atılımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.