Snapdragon 8 Gen 2 için “ultra yüksek frekans” versiyonu sunulabilir

10.04.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Snapdragon 8 Gen 2 için “ultra yüksek frekans” versiyonu sunulabilir

Mobil harekâtçı devi Qualcomm, yeni harekâtçılar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Snapdragon 8 Gen 2 de yolda bulunuyor.

Qualcomm, 2022 ’nin Snapdragon Summit aktifliğini 15-17 Kasım tarihleri arasında Hawaii ’de yapacak. Bu faallikte birçok bülten yapılacak, gösterinin yıldızı ise Snapdragon 8 Gen 2 tanıtımı olacak. İşte bu harekâtçı için işletme “ultra yüksek frekans” bedeline sahip bir versiyon karşımıza çıkarabilir. Ortaya atılan iddialara göre banal versiyonun maksimum çekirdek sürati 3.19 GHz seviyesinde olacak. Bu öteki versiyon ise bazı iddialara göre 3.5 GHz seviyesine kadar çıkabilecek.

Daha yüksek saat sürati ile daha yüksek performans sunacak bu özel versiyon, özellikle reyin telefonlarında kullanılabilir. Burada spesifik olarak da etkin fana sahip olan başka bir deyişle aralıksız olarak yüksek soğutma sunabilen reyin telefonları bu özel 8 Gen 2 harekâtçı üzerine kurulabilir. GPU mevzusunda çok ciddi bir çoğalış getireceği iddia edilen harekâtçı, 2023 ’nam çok rakamda amiral gemisinde kullanılacak.

Karşılaştırmak ismine bir evvelki versiyon Snapdragon 8 Gen 1, 3.0 GHz süratinde çalışan bir adet Cortex-X2, 2.5 GHz süratinde çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz süratinde çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. 8 Gen 2 harekâtçıda ise montaj yapısı esrarengiz biçimde değişebilir.

Ortaya atılan iddialara göre yeni harekâtçı şimdiki altyapılardan değişik olarak 1+2+2+3 çekirdek dizilimi üzerine kurulabilir. Burada spesifik olarak bir adet Cortex-X3, iki adet Cortex-A720, iki adet Cortex A710 ve üç adet A510 çekirdeği bir araya gelebilir.

TSMC ’nin 4 nm yapım sürecinden çıkacak başka bir deyişle 3 nm seviyesine inmeyecek balakası verilen üst seviye harekâtçı, dört değişik çekirdek cinsi ile beraber performans ve verim mevzusunda yeni bir seviyeye çıkabilir.

Snapdragon 8 Gen 2 ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.