Elon Musk iddialı: “Tesla, Apple ’ın değerini geride bırakacak”

14.05.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Elon Musk iddialı: “Tesla, Apple ’ın değerini geride bırakacak”

Yüksek olasılıkla yıl bitmeden Türkiye ’ye gelecek dev elektrikli taşıt üretici Tesla için işler hoş gitmeye devam ediyor.

2022 içerisinde Lufthansa ’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girmek ismine hazırlıklar yapan Tesla, dün gece son çeyrek bilgilerini paylaştı. Son çeyrekte 21,45 milyar dolar toplam kazanç açıklayan ve 3,3 milyar dolar net kazanç bildiren üretici, beklentilerin biraz altında kaldı ancak yine de hoş bir ekonomik yarıyılı geride bıraktı. Üçüncü çeyrek neticeleri kapsamında paydaşlar ile görüşen CEO Elon Musk, iddialı konuştu ve şunları aktardı: “Bir vakit evvel Tesla ’nın o sırada yaklaşık 700 milyar dolar kıymetinde olan Apple ’dan daha bedelli olmasının muhtemel olduğunu düşündüğümü söylemiştim.”

Musk bunda haklı çıktı ve Tesla bugün 700 milyar dolar piyasa bedeline erişti. Ancak Musk daha aşırısının da yolda olduğunu düşünüyor ve şunu söylüyor: “Şimdi Apple ’ın mevcut piyasa kıymetini ciddi oranda aşabileceğimiz görüşündeyim. Tesla ’nın Apple ve Saudi Aramco ’nun toplamından daha bedelli olacağı bir gelecek görüyorum.”

Apple şu anda 2,3 trilyon dolar, Saudi Aramco ise yaklaşık 2 trilyon dolar piyasa bedeline sahip. Elon Musk ’ın Tesla odaklı yeni amacına erişmesi için biraz daha zaman bulunuyor. Şirket yukarıda gördüğünüz imale alınan Semi elektrikli kamyon modeli ile pazarda ciddi biçimde ses getirmeye hazırlanıyor. Aynı zamanda elektrikli pick-up Cybertruck modeli de çıktığında ciddi satış sayıları elde edecek gibi görünüyor. Bu taşıtlar ve fazlasıyla yukarıdaki Apple gayesini yakalamak imkânsız durmuyor.

Tesla bundan evvel de bir Almanya başarısı ile dikkat toplamıştı. Firma Almanya pazarında uzun zamandır yer alıyor ve burada çok güçlü rakiplere sahip. Almanya ’da bir fabrikası da bulunan şirket, bu sayede Volkswagen, BMW ve Mercedes-Benz gibi güçlü rakiplere sahip olduğu dev pazardaki eforunu artırıyor.

Hatta The Federal Motor Transport Authority tarafından paylaşılan en son resmi bilgilere göre Tesla Model Y, eylül ayında Almanya ’da en çok satan otomobil modeli oldu. Bilgilere göre eylül ayında spesifik olarak 9.846 adet Model Y satıldı. Tesla Model 3 ’şöhret satış sayıyı ise 3.878 adet seviyesinde listelendi.

Tesla rekorları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.