SpaceX Starlink için 1TB ’lık bilgi hududu geliyor

11.01.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
SpaceX Starlink için 1TB ’lık bilgi hududu geliyor

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti bugün birçok şahıs için sürpriz olan bir büyüme ile gündeme geldi.

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti için şimdiye kadar bir kota ya da hudut uygulanmıyordu. Ancak bu aralık ayı itibarıyla değişecek. Ev kullanıcıları sene bitmeden evvel “Öncelikli Ulaşım” altyapısı ile tanışacak. Paylaşılan habere göre konut / ev alıcıları önümüzdeki aya “Öncelikli Ulaşım” olarak adlandırılacak bir 1 TB ’lık bir bilgi limiti ile başlayacak. Öncelikli Ulaşım özelinde kullanım bilgileri yalnızca sabah 7 ile akşam 11 saatleri arasında ölçülecek, bu saatler arasında 1 TB ’lık kullanımı geçen bireylerin interneti “Temel Ulaşım” kategorisine düşürülerek yavaşlatılacak.

Bu limit her ayın başında yenilenecek ve 1 TB ’ı geçen alıcılar “Öncelikli Ulaşım” hakkını isterlerse ekstra ödeme ile sürdürebilecek. Bu vaziyet ilk evrede büyük bir tesir yaratmayacak zira şirket şu anda kullanıcıların yüzde 10 ’undan daha azının bunu yaptığını başka bir deyişle 1 TB ’ı geride bıraktığını belirtiyor. SpaceX, burada ev ismi altındaki müessesesel bağlantıları ve makûsa kullanımları yasaklamak istiyor gibi duruyor.

SpaceX Starlink için son yarıyılda çok fazla büyüme oldu. Misalin işletme sistemin taşıtlara, uçaklara ve gemilere getirilmesi için de çalışıyor. Burada en çok dikkat toplayanlardan birisi uçaklar oluyor ve işletme geçtiğimiz hafta duyurduğu Starlink Aviation ile bunun olası olacağını gösterdi. O zaman yapılan açıklamada “Aero Terminal” ile donatılan uçaklar, önümüzdeki sene semanda bütün 350 Mbps internet ulaşımına kavuşacak denilmişti. Buna ek olarak işletme hareket halindeki vasıtalara da Starlink getiriyor.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda Starlink ’i ev dışında, misalin kamp vasıtaları ile gidilen konumlarda kullanılabilir hale getirdi. Bu hoştu ancak sistem yalnızca sabit konumda çalışıyordu. Başka Bir Deyişle yüksek süratli internetten faydalanmak için vasıtaların durdurulması ve anten ayarlarının yapılması gerekiyordu. Yeni sistem ise bunu ortadan kaldıracak, misalin bir kamp taşıtı hareket halindeyken vasıtadaki öteki şahıslar Starlink üzerinden yüksek süratli internet kullanmaya devam edebilecek.

Aralık ayında faal edilecek yeni süreç için 2.500 dolarlık bir özel antenin alınması gerekecek. Kolinin aylık kullanım fiyatı ise 135 dolar seviyesinde olacak. Bu sistem yalnızca karar üzerindeki vasıtalarda çalışacak. İşletme bunu özellikle belirtiyor zira Starlink ’in deniz vasıtaları için çok daha pahalı ayrı bir koliyi bulunuyor.

Starlink ’in daha evvel 2023 içerisinde Türkiye ’de de açılacağı aktarılıyordu. Ancak işletme bu tarihi resmî sitesinden kaldırdı. Bunun artta ne alıyor, sistem Türkiye ’de bütün olarak ne zaman açılacak henüz bütün olarak belli olmuş değil.

SpaceX Starlink büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.