DLSS 3 rakibi AMD FSR 3 teknolojisi çok iddialı geliyor

11.01.2023
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
DLSS 3 rakibi AMD FSR 3 teknolojisi çok iddialı geliyor

Yeni RDNA 3 temelli Radeon 7000 ekran kartları RX 7900 XTX ve RX 7900 XT yanında DLSS 3 rakibi AMD FSR 3 teknolojisi de tanıtılmıştı.

Tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz RDNA 3 temelli Radeon 7000 ekran kartları, Nvidia ’nın ayrıntılarına burada yer verdiğimiz RTX 40 çabuksu ekran kartlarının karşısına çıktı. Baktığımız zaman yeni seride ilk evrede RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri yer alıyor. İşte bu kartlar kadar dikkat toplayan DLSS 3 rakibi AMD FSR 3 teknolojisi, yapılan resmî açıklamaya göre 2023 içerisinde çıkışını yapacak. AMD henüz teknoloji için spesifik bir tarih vermiyor ancak sistem üzerinde uzun zamandır çalışıldığı aktarılıyor.

AMD FSR 3 teknolojisi, azami performansı yeni RDNA 3 temelli ekran kartları özelinde verebiliyor. Biliyorsunuz FSR ’ın DLSS ’deri değişik olarak sarih kaynaklı bir yapısı bulunuyor. Bu sayede AMD imzalı FSR teknolojisi Nvidia ekran kartlarında da kullanılabiliyor. Bu vaziyet FSR 3 ile de değişmeyecek gibi görünüyor. Yüzde 100 kesin bir açıklama yok ancak AMD FSR 3 teknolojisi yalnızca RX 7900 XTX ve RX 7900 XT ekran kartlarına özel olmayacak izlenimi oluşuyor.

AMD ’nin üst düzey yetkililerinden Frank Azor, verdiği bir müzakere kapsamında tek bir mimariyi desteklemenin DLSS 3 ’şan yalnızca RTX 40 serisine özel olmasını ima ediyor kolay olduğunu aktardı ve ilave etti: “FSR 3 ’şan gerçekten de RDNA 3 ’deri daha aşırısı üzerinde çalışmasını istiyoruz.” Bu açıklamadan işaretle FSR 3 öteki ekran kartlarına da gelebilir ancak bu ciddi zaman alabilir. Son evrede çıkış dolaysız olarak RDNA 3 özelinde yapılacak gibi görünüyor.

En basit haliyle düşük çözünürlüğü suni akıl ile yükselterek ciddi performans çoğalışı getiren FSR, yeni versiyonuyla “Fluid Motion Frame” teknolojisini de kullanmaya başlıyor. Benzeri ayrıntılarına burada yer verdiğimiz DLSS ’in yenisinde de yer alan bu teknoloji, ekstra görüntü / kare oluşturarak performansı net olarak ikiye katlanabiliyor. Misalin FSR 2 sarihken 60 fps alan bir reyin, FSR 3 ve Fluid Motion Frame teknolojisi sayesinde 112 fps seviyesine kadar çıkacak.

AMD FSR3 teknolojisi bütün Unreal Engine 5 yardımına da sahip. Bu gerçekten çok hoş zira artık çok rakamda reyin UE5 reyin motorunu kullanıyor, UE5 üzerine kurulan suratlarca reyin yolda bulunuyor. Dolaysız olarak Unreal Engine 5 dayanağı, reyin imalcilerinin yaşamını kolaylaştıracak, FSR 3 ’şan hemen her oyunda resmi olarak desteklenmesini sağlayacak. AMD ’nin verdiği bilgiye göre FSR teknolojisi şu an 216 değişik oyunda yer alıyor.

AMD ’nin RX 7900 XTX ve RX 7900 XT yanında yazılım odaklı bazı bültenleri de olmuştu. Şirket bunların ilki olan HYPR-RX ile bireylere 2023 ’şan başında bir sürat aşırtma çözümü sunacağını belirtti. Bu yazılım tek tuşla çalışacak ve performansı artırarak gecikmeyi düşürecek. Bu sistem özellikle iyi soğutmaya sahip üçüncü parti kartlarda büyük fark yaratacak.

Kaçıranlar için dolaysız olarak RTX 4080 karşısına konumlandırılan RX 7900 XTX için yurt dışı maliyeti 999 dolar, RX 7900 XT içinse maliyet 899 dolar seviyesinde yer alıyor. Bu maliyetler 1.500 dolarlık RTX 4090 ve 1.200 dolarlık RTX 4080 ’e oranla oldukça iddialı görünüyor. Kartlar 13 Aralık tarihinde satışa sunulacak, AMD ’nin referans kartları yanında öteki işletmelerin çözümleri de aynı tarihte raflara çıkarılacak.

DLSS 3 rakibi AMD FSR 3 yanında bu da alakanızı çekebilir: Motorola ’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.