Suni akıl mucizesi DALL-E 2 artık daha fazla kullanılacak

14.01.2023
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Suni akıl mucizesi DALL-E 2 artık daha fazla kullanılacak

OpenAI tarafından geliştirilen ve devamlı olarak ses getiren gelişmiş suni akıl sistemi DALL-E 2 için API çıkışı yapıldı.

Son yarıyılda birçok değişik rakip kazanan OpenAI imzalı DALL-E 2 teknolojisi, büyümesini sürdürüyor ve bir müddettir rastgele bir bekleme sırası ya da davetiye olmadan herkes tarafından kullanılabiliyor. Dolaysız olarak buradan ulaşabilen sistem, abone girişi gerektiriyor ve sınırsız tasarım kotası vermiyor. İşletme şahıslara ilk evrede fiyatsız olarak kullanılabilecek 50 kredi sağlıyor. Daha fazla tasarım yapımı için ekstra kredi satın alınması gerekiyor. İşletme kullanıcılara 115 krediyi 15 dolara satıyor.

DALL-E 2 teknolojisi yakında çok daha fazla yerde karşımıza çıkacak zira OpenAI sistem için bir API hazırladı. Bu API kullanılarak sanat ve resim dünyasında ses getiren teknoloji uygulamalara, değişik başka servislere ya da internet sitelerine entegre edilebilecek. Her yazılım geliştiriciye sarih olan API, şu an 3 milyon şahsın her gün 4 milyondan fazla tasarım ürettiği teknolojiyi daha fazla bireye ulaştıracak.

Ancak bu süreç bedava olmayacak. DALL-E 2 teknolojisinin API üzerinden entegre edildiği uygulamalarda ya da servislerde resim yapımı için fiyat verilmesi gerekecek. Sürpriz olmayacağı üzere süreci kendisi için ticari hale getiren OpenAI, 1024×1024 çözünürlükte görüntüler için 0,02 dolar, 512×512 çözünürlükte görüntüler için 0,018 dolar, 256×256 çözünürlükte görüntüler içinse 0,016 dolar maliyet belirlemiş gidişatta. Maliyetler yüksek değil ve büyük alımlarda işletmelere indirim olacağı aktarılıyor.

Detayları burada yer alan bu API ’yı hali hazırda kullanan adlar Microsoft, CALA, Mixtiles gibi olduğunu belirten OpenAI, bizim gündemimize en son ayrıntılarına burada yer verdiğimiz bir Shutterstock büyümesi ile gelmişti.

Peki DALL-E bütün olarak nedir? Üzerinden bir defa daha geçmek ismine bu teknoloji sayesinde yazılan basit tümceler ile reelci tasarımlar / çizimler / resim oluşturabiliyor. Uzun zamandır üzerinde geliştirme yapılan ve son evrede çok reelci neticeler çıkarabilir hale gelen sistem, belirli resimler üzerine obje ekleyebilecek kapasiteye de sahip.

Aynı zamanda süreçte yalnızca yazarak resim üzerinde tertip etme yapmak da muhtemel olabiliyor. Sistem bir tümce için yalnızca bir resim neticeyi vermekle de kanaat etmiyor. Şahısların karşısına birçok değişik varyasyon getiriyor. Sistem ayrıca artık şahısların suratlarını da değiştirebiliyor.

Yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici sistem DALL-E, devamlı olarak daha iyi hale getiriliyor, her tasarım sonrasında kendisini geliştiriyor. Gelecek için büyük ihtimallerin kapısı aralayan sistem, çıkışı evvelinde makûs kullanımlardan uzak hale getirilmeye çalışılıyor.

DALL-E 2 yanında bu da alakanızı çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan vasıta çalışması

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.