iPhone 15 serisi için Touch ID olası görünmüyor

03.06.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPhone 15 serisi için Touch ID olası görünmüyor

2023 ’şan eylül ayında lanse edilecek ve dört modelden oluşacak iPhone 15 ailesi için yeni bir balaka daha gündeme geldi.

iPhone 15 ailesi Apple ’a müteveccih sağlam kaynaklardan Mark Gurman ’a göre ekrana entegre ya da fiziksel butona entegre bir Touch ID parmak izi sensörü taşımayacak. Apple ’ın bu mevzuda çok uzun zamandır testler yaptığı dinleniyor ve firmanın bu mevzuda aldığı resmi tesciller de bulunuyor. Ancak Gurman yeni aile için bu mevzuda bir duyumun gelmediğini belirtiyor. Genelde bu stil detaylar erkenden sızdırılıyor, bu açıdan iPhone 15 ’ler ile Face ID surat tanıma sistemi oldukça muhtemel görünüyor.

Aile hakkında başka neler biliyoruz? Telefonlar için şimdiye kadar çok fazla balaka ortaya çıktı. Misalin geçtiğimiz hafta iPhone 15 Ultra için çift selfie kamerası taşıyabilir haberi gündeme gelmişti. Bu Dynamic Island içerisinde yer alacak selfie kameralarından birisi geniş açı, öbürü ise ultra geniş açı olabilir.

Bu bilgiye veren kaynağa göre iPhone 15 Ultra, en altta 128 GB değil 256 GB dahil depolama alanına sahip olacak. Aynı zamanda telefonda AKILB-C portu da olacak. Kaynak bu model özelinde aktarıyor ancak tüm iPhone 15 ailesinde AKILB-C kullanılması bilave ediliyor. Bunun artta Avrupa Birliği tarafından alınan karar yer alıyor.

Bu arada 15 Ultra ön kamera sistemi gibi arka kamerada da fark yaratabilir. Sağlam kaynaklara göre 15 Ultra modelinde 15 Pro ’dan değişik olarak bir periskop kamera olacak. Bu kamera ile yüksek olasılıkla 6x ya da 10x seviyesinde bir optik başka bir deyişle kayıpsız zoom elde edilecek.

iPhone 15 ailesi, iPhone 14 ’ler ile aynı ekran boyutlarına sahip olacak. Başka Bir Deyişle yeniden 6,1 inç ve 6,7 inç büyüklüğünde ekranlar kullanılacak. 15 Pro ve 15 Ultra modellerinde hep sarih ekran yardımlı 120 Hz OLED ekran, 15 ve 15 Plus modellerinde ise hep sarih ekran yardımı olmayan 60 Hz OLED ekran kullanılacak.

Söylendiği kadarıyla yeni sene çıkacak tüm ailede ortak olarak Dynamic Island olacak, iPhone X ile hayatımıza giren çentik iPhone 15 ailesi ile artık tamamen ortadan kalkacak. Yeni seride çift harekâtçılı yapı da sürdürülecek.

Buna göre 15 ve 15 Plus modellerine eforunu A16 Bionic harekâtçı verecek, 15 Pro ve 15 Ultra modellerinde ise yeni nesil “3 nm” temelli A17 Bionic harekâtçı karşımıza çıkacak. 2023 serisinde ana kamerayı tüm modeller için 48 megapiksel seviyesine taşıyacak Apple, bu sayede 8K video çekimini standart olarak sunacak.

Bu arada Mark Gurman, Apple ’ın hali hazırda bir ekim faalliği yapmayacağını düşünüyor. Bunun yerine bilave edilen yeni bazı mahsullerin basın bültenleri üzerinden tanıtılacağı düşünülüyor. Peki şirketten bu ay içinde neler gelebilir? Muhtemel hipotezler burada yer alıyor.

iPhone 15 Ultra iddiaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.