Suudi Arabistan elektrikli otomobil markası kurdu: “Ceer”

14.01.2023
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Suudi Arabistan elektrikli otomobil markası kurdu: “Ceer”

Elektrikli otomobil pazarı büyümeye devam ediyor. Bu mevzuda en son adım atan ülke Suudi Arabistan oldu ve “Ceer” doğdu.

Erişim sektörünün geleceğini oluşturan elektrikli otomobilleri üretmek, içten yanmalı otomobilleri üretmekten daha kolay. Bu surattan alana birçok işletme ilgi duyuyor, Togg gibi birçok işletme doğuyor. Bu alana son yarıyılda özel firmalar yanında ülkeler de umursuyor. Bu ülkelerden birisi de en büyük kazanç kaynağı petrol satmak olan Suudi Arabistan oldu ve karşımıza “Ceer” markası çıkarıldı.

Foxconn ve BMW ortaklığında doğan başka bir deyişle art çok sağlam olan Ceer markası için şu açıklama yapılıyor: “Başbakan ve Kamu Yatırım Fonu PIF Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Salman bin Abdülaziz bugün Suudi Arabistan ’ın otomotiv imal sektörüne katkıda bulunacak ilk Suudi elektrikli taşıt markası Ceer ’i duyurdu.

Tanıtım, PIF ’in Vizyon 2030 niyetlerine erişilmesine destekçi olmak üzere ekonominin çeşitlendirilmesine destekçi olabilecek gelecek taahhüt eden sektörlerin marifetlerini yerel olarak ortaya çıkarmaya odaklanma taktiği istikametinde asıllaştı. Ayrıca firma, Suudi Arabistan ’ın karbon emisyonlarını eksiltme ve abuhava farklılığının tesirlerini ele almak üzere sürdürülebilirliği teşvik etme çabalarına da katkıda bulunacak.

Yapılan açıklamaya göre Ceer imzalı ilk elektrikli otomobil modelinin yapımı dolaysız olarak Foxconn tarafından reelleştirilecek, süreçte BMW ’den takviye alınacak. Bu mevzuda şunlar aktarıldı: “PIF ve Hon Hai Precision Industry Co. “Foxconn” arasında bir ortak teşebbüs olan Ceer firmayı, taşıt geliştirme sürecinde kullanılmak üzere BMW ’den teknoloji lisansı alacak. Foxconn, vasıtaların elektrik mimarisini geliştirerek balaka-cümbüş, bağlanabilirlik ve özerk sürüş teknolojileri alanlarında liderlik edecek bir ürün portföyü oluşturacak.”

Suudi Arabistan için ehemmiyetli görünen Ceer imzalı ilk elektrikli otomobil modelinin 2025 senesinde satışa çıkarılması kastediliyor. Şimdilik gösterilmiş bir model bulunmuyor, ilk vasıtanın yurt dışında satılıp satılmayacağı da bilinmiyor.

Foxconn son yarıyılda elektrikli otomobil tarafına büyük umursuyor. İşletme geçtiğimiz hafta Togg C-SUV ’un da tasarımını üstlenen İtalya merkezli Pininfarina imzalı iki değişik taşıtla gündeme gelmişti. Foxconn ve Yulon Motor tarafından kurulan Foxtron markası için planlanan taşıtlardan birisi Model B, öteki ise Model V adlarına sahipti. O vasıtaların ayrıntılarına dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan imzalı elektrikli otomobil markası Ceer yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.