Togg CEO ’su: “C-SUV için maliyet henüz belli olmadı”

26.11.2022
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Togg CEO ’su: “C-SUV için maliyet henüz belli olmadı”

Togg tarafından geliştirilen ilk yerli otomobil modeli ve aşırısı için kurulan Gemlik fabrikası bugün resmen açılıyor. Bunun hemen evvelinde bir açıklama geldi.

1.200 ’den fazla çalışana sahip olan Togg işletmeyi, uzun zamandır inşaat süreci devam eden Gemlik fabrikasını bugün saat 18.00 itibarıyla açıyor. İşte bu açılış evvelinde Togg CEO ’su Gürcan Karakaş konuştu ve üretilecek ilk vasıta için henüz maliyetin belli olmadığını belirtti. Karakaş, dünyada hiçbir firmanın 5-6 ay evvelinden maliyet belirlemesinin muhtemel olmadığını aktardı. Kaçıranlar için kurulan bu fabrika içerisinde ilk olarak tamamen elektrikli Togg SUV C-SUV modelinin yapımını gerçekleştirecek.

Yıl bitmeden seri yapıma alınması bilave edilen ilk tamamen elektrikli vasıta, 2023 ’şöhret ilk çeyreğinde satışa ve yollara çıkarılacak. Togg daha sonra ürün gamına detaylarına burada yer verdiğimiz bir sedan vasıta ilave edecek. Hali Hazırda net tarih yok ancak elektrikli sedan modelin 2024 senesinde ya da 2025 ’te gelmesi mümkün durumda.

C-SUV vasıtanın merak edilen maliyeti henüz belli değil ancak hipotezler var. Zira Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz hafta Togg SUV ’un maliyeti hakkında gelen bir suale “Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada firmanın bir maliyet siyaseti var.

Başından beri şunu söylüyorlar. ‘Biz piyasaya C sınıfı SUV bir vasıtayla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki başka bir deyişle C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel vasıtalar hangi maliyetten satılıyorsa biz o maliyet marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız ’. Başından beri söyledikleri bu.

Bu anlamda da maliyetini merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV vasıtalar hangi maliyetlerden satılıyor? Bakarsınız usunuzda bir fikir oluşur. ‘Demek ki TOGG da bu maliyetlerden piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz.

Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığında C sınıfı SUV segment vasıtalarla aynı marjda satılma niyeti var. İşletme bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” demişti.

Vasıtanın maliyeti için şu an “800-900 bin TL” seviyesinde bir beklenti bulunuyor. Elbette bunun daha düşük ve yüksek olması da mümkün durumda.

Togg C-SUV maliyeti fabrikası yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobil modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.