Twitter, toplu “troll” atağı sonrası ciddi bir pakliğe gitti

28.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Twitter, toplu “troll” atağı sonrası ciddi bir pakliğe gitti

Sosyal medyanın kişilik limitli platformu Twitter, geçtiğimiz hafta Elon Musk tarafından satın alındı ve üstüne her şey karıştı.

Elon Musk, kaçıranlar için Twitter platformunu satın aldıktan sonra resmi hesabından Twitter ’ın kuş temelli logosuna gönderme yaparak “Kuş Serbestleştirildi” demişti. Bunun hemen üstüne yapılan analizlerde ise platformdaki ırkçı içeriklerin bir anda büyük patlama gördüğü bulunmuştu. Bunun yanında Nazi yanlısı içeriklerin ve değişik makûs paylaşımların da çoğaldığı belirtilmişti. İşte bunun arkasında koordine bir trol atağının olduğu bulundu. Twitter güvenlik şefi Yoel Roth, konu hakkında yaptığı ilk açıklamasında “Troller bu hücum ile firmayın içerik kurallarını zayıflattığını düşündürmeye çalıştı” dedi ve ilave etti: “Sonuç olarak Twitter ’ın siyasetleri değişmedi. Nefret dolu davranışların burada kesinlikle yeri yok.” demişti.

Süreç hakkında Roth, firmayın yalnızca 300 hesabın aynı hakaret kavramlarını kullanarak 50.000 ’den fazla tweet attığını tespit ettiğini söylemiş ve ilave etmişti: “Bu trol ’leme kampanyasına dahil olan kullanıcıları menetmek için harekete geçtik ve Twitter ’ı herkes için güvenli ve içten hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.” 

Bu konuda zorunlu adımlar atıldı ve söylendiği kadarıyla bütün 1.500 hesap silindi. Troll atağı hakkında Yoel Roth güncel olarak şunları aktardı: “Cumartesi gününden bu yana Twitter ’daki nefret içerikli davranışlardaki çoğalış üzerine odaklandık. Ölçülebilir bir ilerleme kaydolarak 1.500 ’den fazla hesabı kaldırdık ve bu içeriklere ilişkin gösterimleri neredeyse sıfıra indirdik.”

Elon Musk, “Vine” konusunda çok ciddi: “Kodlara bakılacak”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.