SpaceX, Falcon Heavy ile uzun süre sonra bir misyon asıllaştırdı

30.11.2022
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SpaceX, Falcon Heavy ile uzun süre sonra bir misyon asıllaştırdı

Özel uzay firmayı SpaceX, günümüzün en güçlü roketi Falcon Heavy ile bugün bir misyona çıktı. Roket bundan evvel 2019 ’da kullanılmıştı.

İlk kalkışını 6 Şubat 2018 tarihinde reelleştiren etkin vazifedeki en güçlü roket modeli Falcon Heavy, ikinci kalkışında ilk kez ticari bir misyona çıkarılmıştı. Uzun zamandır kullanılmayan roket ile dakikalar evvel bir kalkış daha yapıldı. Bu yukarıyada izleyebileceğiniz USSF-44 vazifeyi kapsamında kalkış ABD ’nin Florida eyaletinde yer alan Kennedy Space Center merkezli olarak reelleştirildi. Bu misyonda ABD Uzay Güçleri tarafından ürettirilen iki adet uzay taşıtı Birisi mikro uydu öbürü saklı uzaya çıkarıldı.

USSF-44 vazifeyi kapsamında kalkış sisli bir havada böyle oldu:

Liftoff! pic.twitter.com/gcLtIWizoF

— SpaceX @SpaceX November 1, 2022

USSF-44 vazifeyi kapsamında kullanılan iki Falcon 9 dikey olarak senkronize biçimde böyle indi:

Falcon Heavy ’s side boosters have landed – marking the 150th and 151st recovery of orbital class rockets pic.twitter.com/vK4ZdfDQtX

— SpaceX @SpaceX November 1, 2022

SpaceX imzalı Falcon Heavy, ileride başka vazifelerde de kullanılacak. Misalin NASA geçtiğimiz aylarda “Clipper” ismi verilen vazifedeki uzay taşıtını Jüpiter ’in yörüngesinde bulunan dört Galilei uydusunun en ufağı olan Europa ’ya yollamak için SpaceX ’in Falcon Heavy‘sini kullanacak.

Bunun için SpaceX ile 178 milyon dolarlık bir sözleşme imza atan NASA, misyonun bir sorun olmaz ise 2024 senesinde yapılacağını aktarıyor. NASA, Europa üzerinde Clipper uzay taşıtı ile ciddi araştırmalar yapacak ve özellikle potansiyel yaşam belirtilerini inceleyecek.

Bünyesinde bütün 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, temel olarak üç tane Falcon 9 ’u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme gücüyle günümüzün en güçlüsü olan roket, işletmenin geleceği için büyük ehemmiyet talep ediyor.

Yeni SpaceX Falcon Heavy kalkışı yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için tasarlanan acayip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.