iPhone 14 serisi uydu bağlantısını nasıl kurabiliyor?

15.04.2023
19
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
iPhone 14 serisi uydu bağlantısını nasıl kurabiliyor?

Dört değişik modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. Bu mevzuda yeni ayrıntılar var.

iPhone 14 ailesi kaçıranlar için 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Telefonlar alındıktan sonraki iki sene boyunca fiyatsız olarak kullanılabilecek Sonrası için fiyat belli değil bu özellik, telefonların sürüklemediği acil vaziyetlerde hayat kurtarması için planlanmış. İlk düzeyde yalnızca ABD ile Kanada ’daki kullanıcılara sunulacak ve buradaki kullanıcılara da kasım ayında gelecek özellik, en son sene sonunda başka ülkelere de taşınacak haberiyle ses getirmişti.

Şimdi ise sistemin temelinde Qualcomm X65 5G modemin yer aldığı açıklandı. Söylendiği kadarıyla X65 5G modem bkocamanımı “band N53” frekansını kullanabiliyor. iPhone 14 ’ler işte bu frekans üzerinden Globalstar ’ın uyduları ile bağlantı kurabiliyor. Apple bu süreçte Globalstar ile çalışıyor ve işletmeye süreç için ciddi yatırım yaptığı biliniyor. Ancak yalnızca bunlar da değil. Telefonlarda uydu üzerinden acil SOS için Apple tarafından özel olarak geliştirilen bazı radyo frekansı teçhizatları da yer alıyor. Aynı zamanda süreç için Apple tarafından özel bir yazılım temeli de hazırlanmış durumda.

Burada ek balaka olarak Apple ’ın kendi 5G modemi üzerinde çalıştığını da anımsatalım. Bu mevzuda Intel ’in mobil makineler için modem geliştiren bvefatı satın alan Apple, iPhone 15 ya da iPhone 16 ailesinde kendi 5G modemini kullanacak ve yüksek olasılıkla o modem uydu bağlantısı mevzusunda çok daha güçlü olacak. Hatta işletme kendi modemi ile beraber iPhone ’lara “Apple tarafından sunulacak özel bir uydu internet” altyapısı da dahil edilebilir.

Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel balakaları şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir biçimde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine ileti yollama imkânı tanıyor. Uydular düşük byemin genişliğine sahip hareketli maksatlar olduğu için iletilerin eriştirilmesi dakikalar zamanbiliyor.

Her saniye çok ehemmiyetli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının gidişatını değerlendiren birkaç hayatsal suali evvelden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sualler ve takip iletileri, Apple ’dan eğitim almış ve kullanıcı ismine dayanak isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan vaziyetlerde kullanıcıların Bul özelliğinden faydalanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Uydu bağlantı özelliği ayrıntılarına burada yer verdiğimiz, kısa zaman evvel tanıtılan Huawei Mate 50 modellerinde de yer alıyor. Huawei de sürecin daha çok hayata kurtarma kısmına odaklanıyor.

iPhone 14 çabuksu yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.