Boeing destekli Wisk Aero ’dan elektrikli ve otonom uçan taksi

04.06.2023
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Boeing destekli Wisk Aero ’dan elektrikli ve otonom uçan taksi

Havacılık devi Boeing tarafından parasal olarak destek verilen Wisk Aero işletmesından elektrikli ve özerk bir uçan taksi geldi.

Günümüzde çok sayıda uçan taksi geliştiriliyor. Birçok işletme bu geleceğin hava vasıtalarına büyük yatırımlar yapıyor. Bu alanı havacılık sektörünün en ehemmiyetli isimleri Boeing ve Airbus da es geçmiyor, bugün gündemde spesifik olarak Boeing destekli Wisk Aero işletmesı yer alıyor. Arkasında kısa süre evvel kapatılacağını bildiğimiz Google kurucusunun destek verdiği Kitty Hawk işletmesı da yer alan Wisk Aero, dört şahsiyet uçan taksi modeli ile geleceğe oldukça hazır görünüyor.

Yakında FAA ’den onay alma sürecine giriş yapacak hava vasıtayı, dolaysız olarak yolcu taşımaya odaklanıyor ve tamamen elektrikli bir temel üzerine kuruluyor. Bu sayede etrafçı ve sessiz olan vasıta, birden fazla elektrik motoru ile tehlikesiz bir seçenek ve uçmak bir kaptana lüzum dinlemiyor. Tamamen kaptansuz / özerk olarak uçması için hazırlanan Wisk Aero imzalı model, yeniden de ticari kullanımda hakikat bir kaptan tarafından “uzaktan izlenecek” bilgisi veriliyor.

Gayet çağdaş bir tasarıma sahip olan ve taksi sarısı rengi seçim edilen hava vasıtayı, dikey olarak iniş kalkış yapabiliyor ve motorlarını öne ya da yukarıya doğru hareket ettirebiliyor. Bu sayede sürat ve kullanım arasında iyi bir denge kuran vasıta, son haliyle 222 kilometre/s sürate çıkabilecek, 140 kilometre kadar bir erim getirecek ve maksimum 4 bin feet yüksekliğe ulaşabilecek.

Uber ve Lyft gibi uslu telefon üzerinden çağırılması gibi bir gelecek maksadının merkezinde yer alan Wisk Aero imzalı uçan taksi, lüzumlu onaylar alındıktan sonra daha fazla gündeme gelmeye başlayacak. Hava vasıtasının ticari hale getirilmesi ve şehirlerde kullanıma alınması ise 5 seneden evvel olmayacak.

Dikkat sürükleyen uçan taksi yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.