AWS Energy ’den beklentileri aşan yeni dalga enerji jeneratörü

28.11.2022
16
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
AWS Energy ’den beklentileri aşan yeni dalga enerji jeneratörü

Pak enerji mevzusunda atılan her adım gelecek için büyük ehemmiyet talep ediyor. Bu sefer bir dalga enerji jeneratörü karşımızda yer alıyor.

Bu sistemin artta İskoçya merkezli AWS Energy işletmesi yer alıyor. Bugün konsept safhası geçilerek reele dönüştürülen bir dalga enerji jeneratörü ile ses getiren şirket, Archimedes Waveswing ismi verilen sistemle yapılan testlerde varsayımlardan yüzde 20 daha yüksek verim elde ettiklerini aktarıyor. Son altı aydır Orkney ’deki Avrupa Deniz Enerji Merkezi ’nde EMEC okyanus tabanlı testlere tabi yakalanan sistem, silindirik yapıda ve dolaysız olarak suyu içine konumlandırılıyor.

Archimedes Waveswing sistemi, üstündeki dalga hareketi ile oluşan su basınç farklılığı ile yukarıya ve alt doğru hareket ediyor, bu bitmeyen hareket sayesinde de elektrik üretebiliyor. Merkezinde bir hidrolik motorun yer aldığı sistem, şu an 50 tonluk devasa bir prototip ile test ediliyor. Test süreci dolaysız olarak alttaki videoda görülebiliyor. Sistemin gelen çalışma anlamını ise yukarıyadaki video hoş biçimde gözler önüne seriyor.

Farklı lüzumlara bağlı olarak 15 kW ve 500 kW‘lık versiyonlarının hazırlanabileceği aktarılan AWS Energy imzalı dalga enerji jeneratörü, şirketin açıklamasına göre 12 saatten kısa bir zamanda göreve başlayabiliyor. Prototip testlerinde vasati 10 kW, maksimumda ise 80 kW enerji üreten jeneratör, pak elektrik geleceği için hayati ehemmiyet talep ediyor. Birçok ülke hali hazırda elektrik üretirken etrafa ciddi biçimde hasar veriyor.

Deniz altı yanında deniz üstünden pak elektrik üretme mevzusunda da çalışmalar var. Misalin kısa müddet evvel dalga odaklı bir çözüm ses getirmişti. Waveline Magnet ismi verilen sistemin artta Sea Wave Energy Ltd SWEL işletmesi yer alıyordu.  Çok uzun zamandır geliştirilen ve prototip olarak reel testleri reelleştirilen sistem, denizdeki bitmeyen dalga hareketini kullanıyor ve özel kurulan altyapı ile pak biçimde enerji üretebiliyor.

Uygun konumlarda yapılabilecek büyük montajlar ile 100-megawatt kadar elektrik üretilebileceği aktarılan sistem, kullanım sürecini iyi biçimde açıklayan bilgisayar tasarımlarıyla buradaki video içerisinde sarih olarak gözler önüne seriyor. Bazı benzerlerinden ve genel sektör standardından daha verimli olduğu aktarılan altyapı, belirtildiği kadarıyla Güney Kıbrıs ve İngiltere merkezli olarak büyük geliştirme çalışmalarının merkezinde yer alıyor.

Dalga enerji jeneratörü çalışmaları yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.