NASA, Hubble Uzay Teleskobu özelinde SpaceX ile ortaklık kurdu

31.05.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
NASA, Hubble Uzay Teleskobu özelinde SpaceX ile ortaklık kurdu

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Hubble Uzay Teleskobu için ehemmiyetli bir tasarı yapıyor. Bu tasarı için SpaceX devrede.

Son yarıyılda sık sık 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu James Webb Space Telescope / JWST gündeme geliyor. JWST, bilim dünyası ve cihana bakış açımızı şekillendirecek çalışmalarına devam ediyor. Son yarıyılda sık sık soluk kesici resimler ile ses getiren JWST evvelinde etkileyici uzay resimleri Hubble Uzay Teleskobu ile çekiliyordu.

Nisan 1990 ’da STS-31 misyonu esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya çevresindeki yörüngesine taşınan Hubble, ilk uzay teleskopu olmamasına karşın büyüklüğü ile insanoğlunun görüş mesafesini olağanüstü artırmıştı. Gerçeğinde hali hazırda çok güçlü olan Hubble, NASA ve SpaceX tarafından ortak başlatılan çalışma netice verirse uzun müddet daha misyonda kalabilir.

Bu mevzuda dün gece bir açıklama yapan NASA, “Hubble 1990 senesinden bu yana zamanla yavaş yavaş eksilen bir yörüngede Dünya ’nın takribî 335 mil üzerinde faaliyet gösteriyor. Hubble ’ı daha yüksek, daha tutarlı bir yörüngeye yine çıkarmak, ömrüne uzunca bir müddet daha ilave edebilir.” dedi. Bunun nasıl yapılacağı ise henüz kesin değil.

Bu operasyon için SpaceX ile altı aylık bir çalışmaya başlayacak NASA, Hubble ’ın ömrünü uzatacak misyonu SpaceX ’in Dragon uzay vasıtayı ile reelleştirebilir, misyonda astronot ihtiyacı olabilir ya da olmayabilir. Aynı biçimde istenilen maksada erişilmesi olası da olmayabilir. Altı aylık araştırma süreci neticesinde her şeyin net olarak ortaya koyulması, her sualin yanıt bulması bekleniyor.

Apple, viral olan bir TikTok videosu üzerinden üst düzey idareyicisini kovdu

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.