Dünyada bir ilke imza atan yerli epilepsi uygulaması: inEpilepsy

21.03.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Dünyada bir ilke imza atan yerli epilepsi uygulaması: inEpilepsy

Bugün sizlere sara hastalığıyla çaba eden kullanıcılar için geliştirilen bir uygulamadan söz etmek istiyoruz. inEpilepsy ismini taşıyan uygulama sara hastalarının yaşam konforunu artırmayı kastediyor.

Uygulama sayesinde nöbet gelmeden 180 saniyeye kadar evvel hasta ile yakınlarının görsel ve işitsel olarak uyarılması olası. Türk akademisyenler ve Türk bilim insanlarının iş birliği sonucunda geliştirilen uygulamayahasta yakınları da nöbet izleme süreçlerine dahil olabiliyor. Nöbet İdrak Etme ve Takip Yazılımına sahip dünyadaki ilk sara uygulaması inEpilepsy, nöbet esnasında bulunduğunuz yeri görsel harita ile yakınlarınıza anında ileti olarak iletiyor. Uygulama sara hastalarının yaşam konforunu negatif etkileyen nöbetleri en az tehlikeyle atlatmalarına katkıda bulunuyor.

Uygulama ile ayrıntıları aktaran Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı abonesi Prof. Dr. Eşref Us; ”Dünyada en fazla mağduriyet oluşturan hastalıklardan birisi olan sara, doğuştan vefata kadar her yarıyılda yaşanabiliyor. Tamamen Türk yazılımı ile geliştirilen inEpilepsy uygulamasında bilgiler suni zekâ ile işlenerek, sara hastalarının geçirdikleri nöbetler ayrıştırılıyor ve kriz gelmeden 180 saniye evveline kadar erken ihtar alarmı oluşturuluyor. Bu sayede hastanın bulunduğu yerde kendini tehlikesiz bir pozisyona alması sağlanıyor ve nöbetlerini tehlikesiz alanlarda geçirmelerine destek oluyor” dedi.

Uygulama ile istenildiği takdirde uzman fikri ve uzman takibi özelliği ile bilgiler hastaların kendi hekimleri ile anlık paylaşılıyor. Bu sayede hekimler süreç hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğu için hastalarını daha yakından tanıma olanağına sahip oluyor.  inEpilepsy, ilaçların kullanım saati ve dozları kayıt altına alarak andırdırma da yapıyor. Bu sayede sara hastaları rehabilitasyonlarını aksatmadan sürdürebiliyor. Uygulamanın iOS versiyonunu buraya, Android versiyonunu buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Geliştiriciden inEpilepsy uygulaması hakkında açıklama

Uygulamayı hayata geçiren Insense Yazılım ’dan Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul şunları söyledi; ”Sara hastası olan ayda birden fazla nöbet geçiren, nöbetlerini şiddetli olarak nitelendiren, dünya çapında 65 milyon birey bu uygulamadan yararlanabilecek. Sara krizleri için geçen her bir saniye çok ehemmiyetli. Bizler de bu bilinçle hareket ettik. Sara nöbeti gelmeden 180 saniye evvel kullanıcıları uyaran uygulamamız ile hastalar erken ihtar sayesinde nöbetlerini tehlikesiz bir biçimde atlatabilecek. Uygulamamız üzerindeki geliştirmelerimizi kumpaslı olarak yapıyoruz. Önümüzdeki yarıyılda alacağımız yeni yatırımlarımız ile uygulamayı geliştirmeye ve sara hastalarının hayat konforlarını iyileştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Alakanızı çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.