Amazon, yeni bir robot ve drone modeli görücüye çıkarttı

25.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Amazon, yeni bir robot ve drone modeli görücüye çıkarttı

Alışveriş devi Amazon, drone ’lar ile havadan kargo taşımacılığını asla dönüştürmek için çalışmalarına devam ediyor.

Amazon, büyümeye ve değişik alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Taşıtlar yanında uçaklar aracılığıyla da taşımacılık yapan şirket, uzun senelerdir taşıma sürecinde drone ’ları da kullanmak istiyor. Şirket bu mevzuda en son “FAA ’den Federal Havacılık Yöneti onay alınırsa California Lockeford merkezli olarak drone ile kargo teslimatı yapmaya başlamayı amaçlıyor” haberiyle gündeme gelmişti. Sene sonunda bireylerin bazı kolilerini arka bahçelerine drone ile bırakmak isteyen ve bunu standart hale getirmek ismine ciddi çalışmalar yapan şirket, bunun için yeni bir drone modeli duyurdu.

“MK30” ismi verilen yukarıyada görebileceğiniz drone, işletmenin açıklamasına göre daha evvel geliştirilen versiyonlardan yüzde 25 daha suskun. Bunun için özel pervaneler hazırlanan MK30, şayet her şey yolunda giderse 2024 senesinde kullanıma alınacak bir alternatif konumunda. Yüksek sıcaklıktan ve özellikle de yağmurdan etkilenmediği belirtilen drone, görebileceğiniz üzere birçok drone modelinden değişik olarak dikey formda uçması için tasarlanıyor.

Amazon ’un bundan evvel karşımıza çıkardığı MK30 gibi tamamen elektrikli yapıda planlanan drone modeli MK27-2, tek şarjla 24 kilometre uçabiliyor ve yalnızca 2,2 kilogram ortamında yükleri taşıyabiliyordu. Satın alınan kutuları 24 kilometre içerisinde 30 dakikada teslim edebileceği söylenen drone, termal ve derinlik kameraları ile kazalara karşı sonar ile donatılmıştı. Bu sayede önüne çıkan manilerin Elektrik telleri, ağaçlar vb. çevresinde dolanabilen drone, dikkat çekmişti.

Bu arada Amazon kutu taşıma yanında ambarlarındaki kutuları idareme mevzusunda da yüksek teknolojiden faydalanıyor. Misalin şirket kısa vakit evvel Sparrow adlı bir ambar robotu tanıttı. Bu son teknoloji robot, taşıdığı suni akıl yardımlı görsel idrak etme sistemi ile obje ayırt etme özelliğine sahip. Bu mevzuda bir ilke imza attıklarını belirten şirket, robotun çok değişik kutu tipini algılayabildiği, paketli olmayanları bile tutabildiğini ve uygun biçimde ayırabildiğini belirtiyor. Şimdilik Araştırma Ve Geliştirme evresinde olan Sparrow, ileride Amazon ’un ambarlarındaki birçok personelin yerini alabilir.

Amazon ve drone ile kargo tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.