Elektrikli kamyon Tesla Semi için üretim başladı

12.06.2023
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Elektrikli kamyon Tesla Semi için üretim başladı

Taşımacılığın geleceği olarak gösterilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi yollara çıkarılmak ismine yapıma alındı.

Kara taşımacılığının yeni yarıyılını oluşturan ve elektriğin eforu ile torkunu sonuna kadar yola aktaran Tesla Semi, Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre artık seri olarak üretilecek bir taşıt konumunda yer alıyor. 1 Aralık itibarıyla yapımdan çıkacak ilk misallerinin öncelikle Pepsi firmasına sevk edileceği aktarılan Semi, bilenler olacaktır daha çıkmadan ön sipariş konusunda büyük rekorlar kırmıştı. Bu açıdan yapımdan çıkacak her vasıtanın uzunca bir süre boyunca gideceği yer belli durumda.

Araca hali hazırda büyük arz bulunuyor zira elektrikli kamyon sürüş / performans kadar erim konusunda çok iddialı geliyor. Teknik olarak yeni balakalar üzerinden detaylandırmak ismine dev taşıt arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız üç değişik motordan efor alıyor Daha evvel dört model var sınıyordu ve boş haliyle 0 ’dan 100 kilometre/s sürate sadece 5 saniyede çıkabiliyor.

Excited to announce start of production of Tesla Semi Truck with deliveries to @Pepsi on Dec 1st! pic.twitter.com/gq0l73iGRW

— Elon Musk @elonmusk October 6, 2022

Yük altında 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 20 saniyede çıkabilen elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma lüzumunu neredeyse ortadan kaldırıyor. Modelin 480 kilometre ve 800 kilometre kadar takribî erim sunacak iki değişik batarya koliyi bulunuyor. Ancak firma erimi 1.000 kilometre seviyesine taşıyacak değişik bir seçenek de geliştiriyor.

Üç senede bütün 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen elektrikli kamyon Semi, geçtiğimiz ay yapılan aktüelleme kapsamında yeni bir video da kazanmıştı. Bu sayfanın en üstünde izleyebileceğiniz bilgisayar etrafında hazırlanmış çok kısa videoda, vasıtanın kokpit bvefatı gözler önüne seriliyor. Yaşam alanında sürücüyü merkeze alan Semi, iki değişik ekrana sahip ve bu ekranlar ile basmakalıp aynalara takviyeci olması açısından kameradan gelen yan görüntüleri de veriyor.

Tesla ’nın 2022 bitmeden resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini de belirtelim. Semi modeli elbette ilk evrede Türkiye ’ye gelecek taşıtlar arasında yer almıyor. Ancak bu 2024 gibi değişmeye başlayabilir.

Elektrikli kamyon Tesla Semi yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.