SpaceX Starlink için Türkiye merkezli 2023 çıkışı ertelenmiş olabilir

07.04.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SpaceX Starlink için Türkiye merkezli 2023 çıkışı ertelenmiş olabilir

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti daha evvel aktarıldığı gibi 2023 yılında Türkiye ’de kullanıma çıkmayabilir.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9 ’a yüklenen uydular pespaye dünya yörüngesine sevk ediliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi devamlı olarak çoğalıyor. Uzaydan yüksek süratli internet sunabilen Starlink, geçtiğimiz günlerde Malta merkezli olarak açılması ile gündeme gelmişti. Malta ile birlikte Starlink ’in faal olarak kullanılabildiği ülke rakamı bütün 40 ’a erişti. Peki Starlink Türkiye ’de ne zaman açılacak?

Daha evvel SpaceX ’in Starlink için hazırladığı resmî sitesinde Türkiye serüveni için 2023 tarihi veriliyordu. Azıcık evvel resmi siteden 2023 ibaresi kaldırıldı. Bunun artta iki neden yer alıyor olabilir. İlk olarak sitede teknik bir kusur olabilir. İkinci olaraksa şirket Türkiye için 2023 çıkışını ertelemiş olabilir.

Elon Musk ’ın Türkiye iletişimleri sebebiyle SpaceX ’in uzaydan internet için yerel izin ama mevzusunda mesele yaşaması beklenmiyor. Şirket değişen tasarılar ve ekstra çalışmalar sebebiyle Türkiye içermesini 2024 senesine atmış olabilir.

SpaceX Starlink projesi bundan evvel ise büyük bir T-Mobile ortaklığı ile ses getirmişti. Tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz mevzuda yapılan açıklamaya göre SpaceX ’in önümüzdeki sene pespaye dünya yörüngesine atılacak “Starlink V2” olarak geçen ikinci nesil uyduları, taşıdıkları özel ekipmanlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan uslu telefonlara uydu internet sağlayacak. Bu altyapı Amerika Birleşik Devletleri özelinde T-Mobile ’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek.

Logitech, hibrit çalışma odaklı yeni mahsullerini tanıttı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.