Yapay zekâ mucizesi DALL-E artık yüzleri değiştirebiliyor

06.03.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yapay zekâ mucizesi DALL-E artık yüzleri değiştirebiliyor

ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen ve sürekli olarak ses getiren gelişmiş suni akıl sistemi DALL-E yine gündemde.

Son yarıyılda birçok değişik rakip kazanan OpenAI imzalı DALL-E teknolojisi, gelişmesini sürdürüyor. Daha evvel makûsa kullanım fobileri nedeniyle kapatılan bir özellik, bugün itibarıyla tekerrür açıldı ve kişilerin fotoğraflardaki suratlari değiştirmesine imkân tanınmaya başladı. Artık sisteme yüklenen fotoğraflardaki kişilerin suratlari gerçekçi şekilde değiştirilebiliyor ya da yüklenen resim üzerinden değişik varyasyonlar üretilebiliyor. Bu sistem sayesinde fotoğraftaki kişilerin elbiseleri ya da saçları da rahatlıkla değiştirilebiliyor, aynı zamanda kişinin suratı çok değişik yerlere / konumlara gerçekçi şekilde yerleştirilebiliyor.

Girilen ana resmin kalitesine bağlı olarak oluşturduğu çıktıların kalitesi ciddi şekilde değişen sistem, geliştirilen özel filtre sayesinde cinsel, politik ve şiddet içerikli içerikler oluşturmuyor. OpenAI sistemin makûsa kullanılmasını yasaklamaya çalışıyor ve bu gerçekten önemli görünüyor.

Yeni imkân özelinde paylaşılan bazı misal resimler:

Nice man Dall-e is allowing faces again. He is me as a wwe wrestler taking a bath pic.twitter.com/bwoCHIDylF

— NymN @nymnion September 19, 2022

DALL-E 2 the A.I. image generator can now do variations off of people/faces. Here’s what happens when I upload my photo from Twitter #dalle2 pic.twitter.com/kIZpEBNOGS

— Allan Harding @allanharding September 19, 2022

Peki kaçıranlar için DALL-E bütün olarak nedir? Üzerinden bir kere daha geçmek ismine bu teknoloji sayesinde yazılan basit tümceler ile gerçekçi tasarımlar / çizimler / resim oluşturabiliyor. Uzun zamandır üzerinden geliştirme yapılan ve son düzeyde çok gerçekçi sonuçlar çıkarabilir hale gelen sistem, belirli resimler üzerine obje ekleyebilecek kapasiteye de sahip.

Aynı zamanda süreçte sadece yazarak resim üzerinde tertip etme yapmak da olası olabiliyor. Sistem bir tümce için sadece bir resim sonucu vermekle de yetinmiyor. Kişilerin karşısına birçok değişik varyasyon getiriyor.

Yazı ile yaratıcılık arasında bir bağ kuran etkileyici sistem DALL-E, halen herkes tarafından kullanılamıyor ve üzerinde çalışmalar aktif olarak devam ediyor. Gelecek için büyük imkanların kapısı aralayan sistem, çıkışı evvelsinde makûs kullanımlardan uzak hale getirilmeye çalışılıyor.

DALL-E yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan taşıt çalışması

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.